Úprava trasy Baba - Biely kríž snežným skútrom už túto zimu?
Výhľad na Čmelek z pripravovanej trasy popod Gašparovú
Výhľad na Čmelek z pripravovanej trasy popod Gašparovú

Po rokoch diskusií o potrebe mechanizmom-upravenej bežkárskej stopy na hrebeni Malých Karpát sa členovia Občianskeho združenia Slovensko v pohybe (ktoré prevádzkuje tento portál) rozhodli pokúsiť túto ideu zrealizovať.

V lete sme prešli trasu aby sme zmapovali miesta, ktoré bude treba upraviť aby cez ne mohol prejsť skúter. Nato sme oslovili vlastníkov pozemkov ktorými trasa prechádza, kvôli povoleniam na úpravu problémových miest, ako aj kvôli výnimke zo zákazu vstupu motorových vozidiel do lesa. Vlastníkmi sú väčšinou Lesy SR, konkrétne lesné správy Lozorno, Pezinok a Bratislava. Prvých pár km od Bieleho kríža leží na pozemkoch ktoré spravuje obec Svätý Jur prostredníctvom svojej akciovej spoločnosti 1 Svätojurská a.s. Do dnešného dňa sa nám povolenia podarilo získať pre väčšinu trasy, preto pracujeme na ďalších fázach projektu:

  1. oprava a budovanie mostíkov na trase (cena materiálu je okolo 900 eur)
  2. kúpa skútra so stopovačom (máme skoro 3 000 eur a potrebujeme minimálne trojnásobok)

Záujemcom o čerstvé informácie o projekt doporučujeme aby sledovali stránku projektu.

No a na záver - tí z vás, ktorým na záleží na tom, aby bol tento projekt uskutočnený, môžu ponúknuť svoju pracovnú silu na predsezónnu prípravu trasy (budeme potrebovať aj špecialistov, napríklad stolárov pretože mostíky budú drevenné, prípadne ľudí čo vedia pracovať s motorovou pílou. Pre tých ostatných je tu vždy otvorená možnosť kúpiť si visačku, prípadne nám poslať sponzorský príspevok. Stav nášho účtu môžte sledovať na stránke na to určenej.

Comments

Táto trasa bude upravovaná len na klasiku alebo aj skate. Bolo by super keby sa tam kde sa bude dať upravila aj na skate. Určite by to kopec bežkárov uvítalo.  Treba skúsiť ešte osloviť Župana . Blížia sa voľby a možno by to bola aj forma jeho propagácie.

Plán je taký, že sa smerom na Biely kríž upraví polovica "profilu" trasy bez stopy. Tadiaľ by mali chodiť pešiaci a na spiatočnej ceste - na druhej polovici profilu - by bola urobená stopa na klasiku. To by znamenalo, že za ideálnych podmienok by sa mohlo dať miestami aj korčuľovať, ale to momentálne nie je našim zámerom. Otázka financovania projektu je totiž stále otvorená a nie je isté či sa nám podarí projekt túto sezónu vôbec naštartovať v akejkoľvek forme.

Len tak zbezne som pozeral co stoji snezny skuter a zariadenie na vyrobu stopy. Snad neplanujeme organizovat majstrovstva sveta v severskom lyzovani na trase z Baby do BA? Uplne staci zakupit starsi skuter cena do cca 2000€ a zariadenie na stopu stoji: 25000 ceskych. Cize uz by na to aj peniaze mali stacit.

Tu je link: http://www.snezneskutry.cz/stopari.html

A tu link na skter: http://motorky.bazar.sk/7302569-yamaha-srx-yamaha-srx-700

Až donedávna som aj ja bolo podobného názoru, ale po konzultáciách s viacerými ľuďmi ktorí upravujú trate už viem, že možno ani skúter nebude stačiť, ale bude treba myslieť na menšiu rolbu typu PistenBully Paana. Je totiž rozdiel medzi upravovaním 3 - 5 km okruhu a 15 x 2 km dlhej hrebeňovky. V zime sa totiž mierumilovne pôsobiaci úsek Baba - Biely kríž môže meniť na skutočnú divočinu, napríklad ak napadne pole metra snehu a - alebo - fúka vietor, ktorý narobí záveje. Skúter v takýchto prípadoch často krát nemá šancu. Sme však realisti a budeme sa snažiť trasu upravovať s tým čo budeme mať k dispozícii. Bez podpory bežkárov však nedosiahneme nič, pretože ak sa nám aj podarí mechanizmy získať (a zdá sa že BSK predsa len nájde spôsob ako to urobiť), budeme ich prevádzku musieť platiť. Vaše príspevky - najlepšie v podobe kúpy visačiek - sú vítané. Okrem toho sa nám stále hlási málo ľudí na brigády, dôsledkom čoho je, že predsezónne práce postupujú pomaly a nevyzerá to tak, že budeme schopní pripraviť celú trasu až po Biely kríž.

No to áno. Len škoda, že sa neuvažuje už dopredu aj nad úpravou hrebeňovky aj na skate. Podľa toho čo chodím na Babu vačšina bežkárov , ktorí radi zaplatia za úpravu trate sú na skate techniku. NIeže by som bežkárov preferujúcich klasiku urážal ale klasiku si aj urobia sami ale skate nie. Ak bude možnosť určite by upravena hrebeňovka na skate i ked nie v celej dĺžke (napr. mostiky a podobne kde by sa to nedalo) bola upravená a spoplatnená či už dobrovolne alebo výsačkami určite by radi prispeli a vyzbieralo by sa viac penazi. 

Napadá ma už som napísal aj na STARZ Sprva telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR či niečim neprispeli na úpravu trati ked to pôjde v podstate z BA až na Babu. Tak isto ako to je B.Bystrici.

Tak uvidíme :)

 

Pekný deň 

kajsi, my sme združenie bežkárov ako ty a dali sme sa dokopy preto, aby sme sa naše sny pokúsili realizovať spolu, pretože osamote nám ostane len snívať. Samozrejme úprava trasy na korčuľovanie je jedným z takých snov, ale na jeho realizáciu je nás nateraz málo. Čo sa týka názoru, že upravené trate by akosi automaticky viedli bežkárov ku kúpe visačiek, tak tomu never. My totiž dávame už dnes možnosť lyžiarom kúpiť si visačky a smerovať svoje platby do Kremnických alebo Javorníkov (kde sa trate už roky upravujú), ale žiadne masové otváranie peňaženiek sme nezaznamenali. My ľudia sme takí, že pokiaľ niečo robiť nemusíme, tak to robiť nebudeme. Nás dokáže motivovať k výkonom len keď nám niekto/niečo ide po krku :-)

Nájde sa však aj pár jedincov ktorí sa správajú v rozpore s týmto trendom. To sú ľudia z Bielej Stopy Kremnica, AŠK Pezinok, alebo prispievateľov - jednotlivcov akým je napríklad profesor Brunovský, ktorý nám poslal 100 eur, pretože upravovaná trasa v Malých Karpatoch je jeho celoživotný sen... Niekedy mám pocit že ľudské spoločenstvo funguje len preto, že sa v ňom nájde pár nadšencov, ktorí sa rozhodli pracovať pre ostatných, aj keď za to nedostávajú od nich protihodnotu. Je úžasné ako málo stačí aby "to" aspoň takto fungovalo.

Nechem aby ste si ty alebo odur mysleli že toto je útok proti vám - už len tým že ste na tomto portáli a posielate naň z času na čas správy z túr dokazuje, že patríte do tej druhej skupiny.