Dolniacke bežkovanie alebo katalóg doporučovaných bežkárskych trás.

Zdalo by sa, že bežkovanie a dolniaci, to sú tí, čo prežívajú svoj život mimo hornaté regióny Slovenska, nepatria k sebe.

Opak je však pravdou. Myslím, že jedným z dôkazov tohoto tvrdenia bola doslova záplava hlásení z bežkovania v období, keď sa aj v nízkopoložených horstvách Západného slovenska objavil sneh vhodný na tento účel. Lebo dolniacki bežkari vedia, že keď "padne", tak okamžite treba brať dovolenku a vyraziť, lebo zajtra už môže byť neskoro a potom buď treba čakať na ďalší rok, alebo treba ísť za snehom do regiónov tam, kde je.
   Samozrejme, človek túžiaci po bežkovaní nebude čakať na ďalší rok, ale začne hľadať kam ísť, aby si prišiel na svoje.
V takýchto chvíľach sa taký portál, ako je aj "Na bežky!" stáva vynikajúcim zdrojom inšpirácií a dôležitých informácií.
Hľadajúci sa prostredníctvom neho môže prehŕňať v aktuálnych, ale aj historických hláseniach, môže si porovnávať profily trás, či kochať sa v množstvách dokumentačných obrázkov. A keďže pre vybranú lokalitu zväčša existuje viacero trás, začne riešiť dilemu: "ktorá z trás v danej lokalite je pre mňa vhodnejšia?".
A k nej sa pridajú ďalšie otázky: "ako sa dostanem k nástupnému bodu trasy?", "kde sa ubytujem?", "čo keď sa pokazí počasie?", ... 
Lebo vybehnúť do neznámych lesov po neznačených cestičkách v zime, nemusí byť vždy rozumné. 
A preto strach, či skôr pocit zodpovednosti, zvíťazí nad túžbou spoznať niečo nové, či pokusom o zopakovanie parádnej trasy popísanej na stránkach portálu.
Aby to tak nemuselo byť, teda aby sa proces vyhľadávania, respektíve spoznávania a užívania si bežkárskych trás v neznámych lokalitách zjednodušil a aby sa zvýšila jeho dôveryhodnosť a užitočnosť, skúsme porozmýšľať, či by nebolo dobré rozšíriť portál o "katalóg doporučovaných bežkárskych trás" v jednotlivých lokalitách Slovenska.
 
   Čo si ja predstavujem pod "doporučenou bežkárskou trasou"?
 
   Mala by to byť v prvom rade často používaná trasa členmi našej komunity, čo by mohlo zabezpečiť dostatok informácií o stave trasy a aj jej akési priebežné samoudržiavanie. Motiváciou na používanie tejto trasy by mohlo byť bodové
zvýhodnenie príspevkov z nej.
   V druhom rade by to mala byť trasa dobre dokumentovaná s popisom možných nástupných bodov na trasu, možných alternatív v prípade problémov, či výskytu zlého počasia. Samozrejme s popisom dostupnosti nástupných bodov z verejných komunikácií. Veľmi vítanou a zaujimavou informáciou by mohla byť informácia o možnom ubytovaní. Tu sa črtá aj možnosť komerčného využitia publikácie tejto informácie.
  
  Načo by to malo slúžiť? 
 
   Vytvorenie katalógu by malo slúžiť hlavne na poskytnutie informácií o používaných bežkarskych trasách rôznych kategórií potenciálnym záujemcom o bežkovanie. Verím, že takéto informácie by ocenilo veľké množstvo hlavne rekreačných bežkárov, z regiónov západného a južného Slovenska.
Takéto zvýšenie úžitkovej hodnoty portálu by sa určite premietlo aj do jeho zvýšenej návštevnosti, čo by následne pomohlo v jeho komerčnom zhodnotení.
 
   Je mi jasné, že vytvorenie takéhoto katalógu stojí veľké množstvo úsilia jednak tvorcov programového vybavenia, ale aj tých, ktorí takýto systém naplnia zmyslupnými dátami, teda tých ktorí vyberú a preveria vhodné trasy, či "obehnú" potenciálnych poskytovateľov ubytovania a vecí  s tým súvisiacich.
Ale zdá sa mi, že by to mohla byť jednak zmysluplná a úžitočná aktivita, ktorá by jednym sprístupnila krásne miesta v slovenských aj menej navštevovaných pohoriach, a druhým by pomohla aspoň trošku rozhýbať lokálny turistický ruch mimo hlučných a prehustených zjazdoviek.
 
Čo na to poviete?
 
tono
 

Comments

Pri zakladaní tohoto portálu bolo vytvorenie databázy bežkármi navštevovaných trás jedným z dvoch hlavných cieľov. Tým druhým bolo umožniť bežkárom podávať správy o podmienkach na bežkovanie. Keďže návštevy stránok pohorí (na ktorých sú mapky s trasami a linky na ich stránky) sú častejšie ako návštevy iných typov obsahu (včítane správ z terénu), myslím že funkcie ktoré navrhuješ by významne prispeli k zvýšeniu užitočnosti portálu. Ako však spomínaš, vyžadoval by ľudí ktorí by informácie do portálu vkladali. Teraz v lete by mal byť portál kompletne prepracovaný, takže by sme mohli zmeniť aj spôsob ako informácie o trasách a tratiach prezentovať. Cieľom plánovaných zmien by mala byť redukcia/konsolidácia funkcií, lepšia funkčnosť na mobilných zariadeniach, rozšírenie "spravodajskej oblasti" aj na pohoria mimo Slovenska a hlavne vytvorenie architektúry, ktorá by umožnila aby z jednej databázy bolo možné prevádzkovať viacero portálov, každý z vlastnou doménou a vzhľadom. Ľudia registrovaní na nabezky.sk by tak mohli bez prihlasovania sa používať aj iné portály v "konštelácii", ako napríklad českú/poľskú/... verziu portálu nabezky, portál pre cyklistov alebo prípadne pre iné outdoorové športy. Súčastne by mala byť implementovaná aj nová verzia komunitného obsahu.

Ak má niekto záujem pomôcť, môže sem pridať komentár, alebo poslať email na adresu portálu. Účasť na vývoji nového portálu by mala byť bodovo ohodnotená, ale o tom viac v zvlášť článku.

Fantastické ...  máte väčšie ciele ako som očakával.  Držím palce, aby vám to vyšlo.

Môj ciel je oveľa, oveľa  skromnejší. Vytvoriť regionálne preferované trasy ako spoľahlivé bežkárske lokality, ktoré neskúsenému cudzincovi umožnia usadiť sa, spoznávať a vracať sa tam, kde má vysokú pravdepodobnosť dobrej bežkovačky.

 Rád pomôžem. Aj bez bodov ...

 

 

Ahojte

Nie zlý nápad. Priznám sa že iné sekcie a možnosti ako sú správy z terénu na portáli nepoznám/nevyužívam. Mám výhodou že som z Banskej Bystrice, ktorá ponúka vo svojom okolí veľa krásnych trás, takže človek je v podstate v domovskom prostedí. Keď ale cestujeme do iných oblastí, často tápeme či/čo/kde je možné na bežkách absolvovať.

Tak sa teším na chystané zmeny na portáli a ak budem vedieť s niečím pomôcť, verím že nejaký čas tomu budem vedieť obetovať ;)

 

Každý z nás je niekde doma, kde to pozná, kde jeho názor je užitočný a má veľkú cenu pre spoznávania-chtivých cudzincov. A ak je ochotný z času na čas prebehnúť sa po trase na ktorej sa viacerí zhodnú, že by mohla byť fajn aj pre iných, a navyše je ochotný o tom poskytnúť aj aktuálne informácie, tak verím, že to naštartuje aj ďalších zapálených milovníkov pohybu po zasnežených lúkach a lesných cestičkách a vytvoríme spolu katalóg na ktorý s dôverou šiahne každý, kto chce spoznávať krásy prírody aj mimo svoj rodný kraj.

Tono