Biela stopa sa hlási, Kremnica pripravuje lyžiarsky sviatok

Ak patríte k tým vyznávačom bežeckého lyžovania, ktorí si radi otestujú svoje sily aj v konkurencii druhých bežkárov, možno už teraz premýšľate nad možnosťou zúčastniť sa najznámejšej masovej akcie bežkárov na Slovensku Bielej stope. Možno vám v rozhodovaní pomôže aj článok o blížiacej sa akcii.

Archívny záber z Bielej Stopy (www.euroloppet.sk)

Začnime krátko z histórie. Prvý ročník pretekov sa konal v roku 1974. Podľa webového serveru http://www.euroloppet.sk/ (oficiálny web Bielej stopy) akcia vznikla na popud podobnému masovému podujatiu v českých Krkonošiach. Už prvý rok sa účastníci Bielej stopy počítali v stovkách (konkrétne 473 pretekárov). Nešlo pravda len o profesionálov, akciu vyhľadávali aj amatérski lyžiari, ktorí ale chceli súťažiť. Postupom času sa na štarte objavili aj ženy, dorastenci, žiaci a zahraniční účastníci. Popularita Bielej stopy naberala na obrátkach a v osemdesiatych rokoch lámalo podujatie účastnícke rekordy (v roku 1987 štartovalo dovedna 5990 účastníkov). V roku 2005 sa ujal akcie nový organizačný výbor. Preteky sú od roku 1985 súčasťou Európskych podujatí diaľkových behov na lyžiach – Euroloppet. Podľa názorov, ktoré zazneli v minulosti v médiách od organizátorov i samotných účastníkov, patrí podujatie na Skalke medzi najnáročnejšie z celého seriálu Euroloppet. Dôvodom sú ostré stúpania, ktoré Kremnické vrchy ponúkajú. Pripomeňme, že do tohto európskeho seriálu patrí trinásť pretekov vo Francúzsku, Fínsku, Taliansku, Švajčiarsku, Rakúsku, Španielsku, Lotyšsku a Nemecku. Blízkosť ďalších pretekov Euroloppetu okrem slovenskej Bielej stopy ponúka i podujatie v Českej republike – Šumavský Skimarathon. O Euroloppete sa viac dočítate na oficiálnom webe http://www.euroloppet.com/.

Aréna v jadre Kremnice

Biela stopa ponúkne labužníkom bežeckého lyžovania zaujímavý a atraktívny program. V piatok 27. januára budú trate 39. ročníka už vyznačené a kompletne pripravené. Účastníci pretekov si môžu od ôsmej hodiny zatrénovať na Skalke. Hlavný piatkový program sa však bude odohrávať v Kremnici, kde organizátori navozia sneh a pripravia bežkársku arénu. Na nej sa sprvu predstavia deti na Námestí Milana Rastislava Štefánika, aby si zmerali sily na tzv. Bielej stope MINI. Ide o preteky s dĺžkou 300 metrov. Oficiálne otvorenie 39. ročníka plánujú usporiadatelia na 17.30, opäť na námestí Štefánika. Súčasťou slávnosti budú preteky v šprintoch na námestí. Podľa pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie bývajú šprintérske dištancie obvykle dlhé do 1500 metrov. Šprint je aj zo svetového hľadiska pomerne novou disciplínou. Olympijskú premiéru mal na Zimných olympijských hrách (ZOH) v Salt Lake City 2002. Podobne, ako v ďalších disciplínach bežeckého lyžovania, sa rozdeľujú šprintérske preteky na beh klasickou a voľnoštýliarskou technikou. Kremnickí usporiadatelia sa rozhodli pre voľný štýl a pripravujú súťaže pre amatérov i pre výkonnostných bežcov. V posledných rokoch sa šprintérske súťaže často presúvajú do miest, čo pridáva na atraktivite pre bežcov i divákov. Nehovoriac o tom, že sa priamo propaguje dané mesto, čiže vládne všestranná spokojnosť. Organizátori si môžu dovoliť takúto „srandu“, keďže rýchlostné disciplíny sa obvykle odohrávajú na okruhu. Ak by chceli v meste uskutočniť preteky na 25 kilometrov, bol by to iste tvrdší oriešok. Na Youtube možno nájsť video zo šprintérskej štafety mužov, ktorá sa odohrávala v nemeckom Düsseldorfe – http://www.youtube.com/watch?v=kmpwA_wnoU8. V Kremnici sa táto šprintérska show vzhľadom na čas, kedy budú odštartované prvé preteky, navyše uskutoční pod umelým osvetlením. Šprinty sú predkrmom pred Bielou stopou od roku 2008. Takže, ak sa chcete v piatok niekde dobre zabaviť kultúrnym i športovým programom, Kremnica vám túto možnosť ponúka.

Hlavný chod

Hlavné preteky sú na programe v sobotu 28. januára. Beh na 45 kilometrov voľným štýlom už možno označiť za niečo, čomu bežkári vravia maratón (podľa atletickej disciplíny). Na ZOH sa beháva rovných 50 kilometrov. Štart aj cieľ pretekov je na Skalke. Spolu s bežcami na 45 kilometrov odštartujú aj pretekári na 25 kilometrov voľnou technikou, ktorí budú finišovať na rovnakom mieste, ako maratónci. Tento systém pretekov je podobný, aký volia usporiadatelia bežeckých maratónov – k hlavnej maratónskej trati zvyknú pripájať aj „menšieho brata“ v podobe polmaratónu. Vyhlásenie výsledkov sobotňajších pretekov sa uskutoční opäť v Kremnici o pol šiestej večer a opäť s kultúrnym programom.

V nedeľu sa program Bielej stopy ukončí. Predpoludním o 10.30 vybehnú na trať klasici, ktorých čaká 25 kilometrov. Bežci pobežia rovnakou trasou, ako predošlý deň voľnoštýliari. O pätnásť minút na to odštartujú priami účastníci Slovenského národného povstania, ktorí majú ako jediní pretekári zaistení štart zdarma. Poslednou disciplínou trojdňového podujatia bude súťaž žiakov a dorastencov. Mladších žiakov (10 – 12 rokov) čaká beh na 3 kilometre, starších žiakov (13 – 15 rokov) na 6 km a dorastencov (16 – 17 rokov) na 9 kilometrov. Podrobné informácie o podujatí nájdete na oficiálnom webe Bielej stopy.

Trasy pretekov:

VÝKLAD TRATE - 25km voľnou technikou (sobota), ŠTART na štadióne Bielej stopy na Skalke, do Bystrického sedla (pútač), Mýtny vrch, po štandardných tratiach pod Mýtnym vrchom, späť na štadión R. Čillíka (Bielej stopy) na Skalke, Skalka - štadión (4 km), po in-line dráhe, popod vysielač na „Peknú vyhliadku“, cez sedlo Tunel, Václavák, okolo chaty Cabanka, Kordícke sedlo, Pramene, Mokrou dolinou na chatu Obrázok (OBČERSTVENIE), od chaty Obrázok Králickou dolinou na Václavák, Václavák (OBČERSTVENIE), po Zlatej ceste a obchvatom zjazdovky až na Skalku kde na štadióne Bielej Stopy je cieľ.

VÝKLAD TRATE - 42km voľnou technikou (sobota) ŠTART na štadióne Bielej stopy na Skalke, do Bystrického sedla (pútač), Mýtny vrch, po štandardných tratiach pod Mýtnym vrchom, späť na štadión R. Čillíka (Bielej stopy) na Skalke, Skalka - štadión (4 km), po in-line dráhe, popod vysielač na „Peknú vyhliadku", cez sedlo Tunel, Václavák, okolo chaty Cabanka, Kordícke sedlo, Pramene, Mokrou dolinou na chatu Obrázok (OBČERSTVENIE), od chaty ďalej Králickou dolinou na strednú zvážnicu, po strednej zvážnici za Kordícke sedlo, z Kordíckeho sedla smerom na Václavák (OBČERSTVENIE), z Václaváku obchvatom zjazdovky na Skalku, Bystrické sedlo (OBČERSTVENIE), Mýtny vrch, ďalej po štandardných tratiach na štadión R. Čillíka (Bielej stopy), kde je otočka do ďalšieho 5 km úseku po štandard. tratiach až na štadión kde je cieľ.

VÝKLAD TRATE - 25km klasickou technikou (nedeľa), trať taká istá ako na 25 km voľne v sobotu...

 

Trate (http://www.euroloppet.sk/)

 

Jakub Valachovič

 

Mládež chceme na Bielu stopu ofenzívne integrovať

Zaujímali nás organizačné starosti pri príprave Bielej stopy a tiež zaujímavosti z programu, ktorí kremnickí usporiadatelia chystajú. Predseda Telovýchovnej jednoty Biela stopa Ivan Ivanič reagoval na otázky webového portálu Nabežky.sk. A hmlisto naznačil, že budúcoročná Biela stopa by pri príležitosti štyridsiatych narodenín mohla privítať ozaj mená absolútnej svetovej špičky.

S akou účasťou počítate na tohtoročnej Bielej stope?

Odhadujeme, že by mal nastať mierny nárast účastníkov. Jesenne čísla naznačovali dokonca najväčšie pole za posledných 5 rokov.

Ako si vysvetľujete (relatívne) nízke počty pretekárov v posledných dvoch ročníkoch, oproti napríklad rokom 1986 a 1987, keď padali účastnícke rekordy?

Na tieto historické čísla sa pozerá veľmi príjemne, ale sú skresľujúce. Dôvodov je viac. Za čias režimu, ktorý mal aj politický záujem o akciu s prídavkom „SNP“, bola účasť čiastočne povinnosť. Akcia mala finančné zabezpečenie z verejných zdrojov. Nezanedbateľná je aj skutočnosť, že Československo bola trojnásobne väčšia republika, ako je dnes Slovensko. Keď ešte vezmeme do úvahy omnoho vyššiu popularitu tohto športu v Českej republike, už to niečo znamená. No a nakoniec majú počty štartujúcich aj čisto ekonomické dôvody. Na strane jednej stojí naša povinnosť zabezpečiť stále vyššie nároky na kvalitu a bezpečnosť podujatia, čo logicky stojí peniaze. Na strane druhej sa ukazuje klesajúca kúpyschopnosť pre tradičnú klientelu, keďže narastajú štartové poplatky.

Pripravujete alebo robíte nejaké kroky, aby sa vám darilo naplniť jednotlivé kategórie čo najvyšším počtom účastníkov?

V rámci série Euroloppet sa snažíme dostať do povedomia meno Biela stopa. Čiastočne sa nám darí, ale pri stále nedostatočnej reklame našej krajiny v zahraničí je to ťažký boj. Situácia je paralelná s trendom v cestovnom ruchu. Mnohí sa pýtajú: Kde je Slovensko? Kde je Kremnica? Postarajú sa tam o mňa? Budem bojovať sám so sebou na maratónskej trati alebo aj so všetkým okolo? Čo sa tyká jednotlivých kategórii, najviac nás mrzí slabá účasť detí a dorastu, v podstate súťažia len registrovaní. Plánujeme ofenzívne integrovať širšie spektrum mládeže alebo priamo školy do nášho podujatia. A pokiaľ teraz o našej vízii čítajú kompetentní učitelia, najmä telocvikári, a majú ideu ako to zlepšiť, sme „samé ucho"!

Šprintérske súťaže v Kremnici majú len krátku históriu (konajú sa od roku 2008). Zaujalo ma, že na štart môžu prísť aj amatérski lyžiari. Využívajú túto možnosť amatérski bežkári?

Šprinty sú príliš špecifické a technicky náročné disciplíny. Bežný pretekár z kategórie turistov sa ich nezúčastňuje. Ide skôr o zážitok pre divákov, keď sledujú pretekárov, s akou technickou precíznosťou „svištia" po okruhu. Takže amatérsky bežec je skôr labužník, ktorý sa vyberie do prírody a užíva si.

Prikladáte dôležitosť tomu, aby ste na štarte mali i špičkových bežkárov alebo sa markantná časť vášho snaženia sústredí na čo najvyššiu účasť bežkárov všetkého druhu?

Loppet-podujatia sú práve výzvou pre ambiciózneho amatéra, resp. človeka, ktorý sa chce raz za čas popasovať sám so sebou. Účasť špičkových športovcov na podujatí je odmenou pre každého amatéra – stojí na štarte po boku slávnych.

S koľkými poprednými pretekármi počítate? Vedeli by ste menovať osobitne tých výkonnostných, ktorí už sú istými účastníkmi?

Je to najmä o peniazoch. Profesionál musí zo svojej činnosti žiť a my mu musíme pripraviť podmienky. Minimálne ho presvedčiť o tom, že účasť u nás je aj otázkou imidžu. Na 39. Bielej stope máme sľúbenú účasť Alenky Procházkovej (top pretekárka na Slovensku, účastníčka ZOH 2006 v Turíne a 2010 vo Vancouvri, viacnásobná víťazka minuloročnej univerziády v Turecku, pozn. Nabežky.sk, link na web A. Procházkovej: http://www.prochazkova.sk/). Slovenská mužská reprezentácia sa ešte nerozhodla. Mladí biatlonisti majú v tom čase majstrovstvá Európy v Osrblí a zvyšok A tímu odchádza okolo nášho víkendu na svetový pohár. Športový riaditeľ Bežeckého úseku Slovenskej lyžiarskej asociácie Michal Malák jednal ešte s českou reprezentáciou, ale mená prezradím neskôr. Zatiaľ je známy už náš, skoro lokálny matador, Radek Šretr (významný český bežec, majster Európy 2011 na dlhých behoch na lyžiach, pozn. Nabežky.sk). 

Je všeobecne komplikované dostať na Bielu stopu známe mená tohto športu v dôsledku prebiehajúcej sezóny (napríklad preteky svetového pohára)?

Áno, ale nie je to vždy len o termínovej kolízii podujatí. Ide hlavne o to, čo som už vravel – účasť špičkových pretekárov stojí nemalé peniaze a tých mi veľa nemáme. Na Loppet-podujatiach stretnete aj veľké mená, tento rok už bežali napríklad Koukal, Northug alebo Cologna. Určite uvidíme nejaké hviezdy aj u nás v Kremnici. Na nasledujúci 40. ročník máme ústne sľúbených absolútnych top pretekárov, ale o tom naozaj neskôr. Ak by som sa teraz preriekol a začal vymenúvať nejaké mená, mohlo by to škodiť v rokovaniach o ich účasti.

Jakub Valachovič