V Davose nasnežilo a Nóri predĺžili hegemóniu

Ako experiment dnes predstavujeme na stránkach nášho portálu článok z pretekov svetového pohára v bežeckom lyžovaní v Davose. Našim cieľom je zistiť, či je tu o obsah takéhoto typu záujem. Ak chcete pripojiť komentár tak do toho :-) (táto možnosť je nateraz otvorená len registrovaným užívateľom)

Malacky (10. 12. 2011, 20.00). Vo švajčiarskom Davose sa dnes uskutočnili vytrvalostné preteky štvrtého kolo svetového pohára v bežeckom lyžovaní. V hre boli aj slovenskí reprezentanti, takže motivácia sledovať túto súťaž bola dvojnásobná.

Davos je malé mestečko vo Švajčiarsku. Podľa webovej encyklopédie (www.wikipedia.com) v ňom žije len niečo vyše jedenásťtisíc obyvateľov, čo je takmer zanedbateľné i na slovenské pomery. V čom je ale Davos výnimočný je najmä jeho geografická poloha. Ide o najvyššie položené mesto v Európe. Azda možno v tejto súvislosti operovať s pojmom „významné mesto“ (v angličtine city). V každom prípade, Davos sa nachádza v nadmorskej výške 1560 metrov v Alpách. Najvyššie teplotné maximá v lete sa tu pohybujú do dvanásť stupňov Celzia (brrrr - zima). Aj preto je zrejmé, že Davos nie je pre väčšinu populácie práve vysnívaným miestom pre život. Nízke teploty v lete nahrádza úchvatná scenéria alpských masívov a možnosť vyžitia sa v zimných športoch. Blízko je odtiaľto aj do Rakúska, okolo 20 kilometrov.

Petter Northug (foto: Ida Karlsson)

fasterskier.com

Rezort je známy skvelou základňou pre bežecké lyžovanie. Aj z tohto pohľadu sa dá hovoriť, že cez víkend bude svetový pohár prebiehať v Mekke bežeckého lyžovania (aspoň čo sa Európy týka). Avšak pozor! Počasie nehľadí na to, kde sa práve preteky uskutočnia a pripravuje bežkárom občas nemilé prekvapenia. Tak tomu je aj v prípade švajčiarskeho mesta. Usporiadatelia pred pár dňami oznámili, že rušia pôvodne plánované súťažné trasy pre bežkárov z celého sveta a prispôsobujú ich aktuálnym podmienkam. Snehu bolo totiž málo a plánované štarty na 30 kilometrov mužov a 15 kilometrov žien sa radikálne skracovali (u mužov na 15 km a u žien na 10 km). Usporiadatelia boli totiž schopní „vyhnať“ pretekárov len na okruh, ktorý boli schopní zasnežiť umelo. Podľa portálu www.onthesnow.com pripadlo niekoľko centimetrov nového snehu v stredu a vo štvrtok. Dovtedy nič. Komentáre niektorých návštevníkov strediska vypovedajú za všetko. „Som sklamaný, snehu nikde. Je to dosť atypické na toto miesto a tento čas,“ stojí na diskusnom fóre stránky onthesnow.com príspevok od návštevníka spred ôsmich dní.

Odvtedy však v stredisku výdatne nasnežilo a organizátori na poslednú chvíľu svoje pôvodné stanovisko zmenili a vrátili sa k pôvodnému programu. Pripomeňme si teda, na akých vzdialenostiach sa dnes prezentovala svetová bežkárska elita. Sobota patrila vytrvalostným dištanciám. Dámy mali prednosť a na pravé poludnie sa začali „trúsiť“ na štart. Po nich o 14.00 vyrazili na dosiaľ najdlhšie preteky v SP v tejto sezóne muži. Štartovalo sa v intervaloch (nie hromadne) a súťaž mala svižný spád, keďže na programe boli preteky voľnou technikou (korčuľovaním).

Na mužských tridsať kilometrov figuroval v štartovej listine i Slovák Martin Bajčičák, ktorého osobnou zbraňou sú práve dlhé trate. Už sme si zvykli, že v tomto športe dominujú najmä Nóri, hoci aj konkurencia z iných krajín je veľmi kvalitná. Práve Nór Petter Northug zaznamenal v tohtoročnom svetovom pohári už dve individuálne prvenstvá (plus jedno s nórskou štafetou na 4 x 10 kilometrov) a jedno druhé miesto – a je celkom jedno, na akej dlhej trati sa Northug práve pohybuje. Z okruhu ďalších známych mien treba spomenúť Švéda Marcusa Hellnera, Švajčiara Daria Colognu, Čecha Lukáša Bauera, Francúza Maurica Manificanta, Taliana Rolanda Claru alebo Kazacha Alexeja Poltoranina. Favoriti obvykle štartujú na samom konci štartového poľa (aj keď v prípade intervalových štartov azda ťažko hovoriť o štartovom poli). Favorit favoritov Petter Northug vyrážal dnes na trať ako posledný. To sa nedá povedať o Martinovi Bajčičákovi – ten odštartoval štrnásty.

Northug potvrdzoval od štartu veľkú formu a nemilosrdne si išiel za víťazstvom. Hoci na začiatku to vyzeralo na opatrnú jazdu, záver mal excelentný. Doslova zmietol druhého Manificanta (Fran.) o 51 sekúnd a potvrdil dominanciu Nórov v tomto športe. Okrem neho bodovali aj ďalší pretekári z tejto zeme – Martin Johnsrud Sundby na piatej a Petter Eliasen na šiestej priečke. Martin Bajčičák dobehol na 36. mieste, čo je pozitívum vzhľadom k výsledkom vo fínskom Kuusame, kde skončil na 25 kilometrov na 59. mieste a na 15 kilometrov na 44. mieste. Najlepší výsledok dosiahol Slovák hneď na úvodných pretekoch svetového pohára v nórskom stredisku Sjusjoen na 15 kilometrov – dobehol na 22. mieste. Zaujímavosťou nebolo ani tak hladké víťazstvo Northuga. S tým sa už počíta! Tuhý boj dnes prebiehal o druhú priečku, kde Lukáš Bauer prehral s Manificantom len o necelých osem sekúnd, čo je vzhľadom na dĺžku pretekov a intervalový charakter štartov „sakramentsky“ tesný rozdiel. Sklamaný bol istotne domáci idol Dario Cologna, ktorému preteky vôbec nevyšli a zostalo naňho len 23. miesto. Podobne zlyhal napríklad Talian Roland Clara, ktorý sa v tejto sezóne už dva razy dostal na stupne pre víťazov (jedno druhé a jedno tretie miesto), ale dnes sa musel uspokojiť s 33. miestom. Uvidíme, ako sa Northugovi bude dariť v ďalších kolách svetového pohára a ako zareaguje napríklad spomínaný Dario Cologna, ktorý je v priebežnej klasifikácii SP práve za ním na druhom mieste a zrejme bude chcieť aj odčiniť sklamanie z dneška.

Preteky žien na 15 km boli nórskou záležitosťou

Aj medzi ženami hrá Nórsko prím. Bežkyne ako Marit Bjoergenová, Therese Johaugová alebo Vibeke Skofterudová vedú v rebríčku svetového pohára. Bjoeregnová, ktorá obhajuje minuloročné prvenstvo v tejto prestížnej súťaži dnes podobne, ako Northug, uzatvárala defilé žien na štarte pätnásť kilometrov voľnou technikou. Toto je výsada favoritov a Bjoergenová potvrdila svoju dominanciu opäť rázne – druhej v celkovom poradí, čuduj sa svete Nórke Skofterudovej nadelila 41 sekúnd. Bolo to už piate prvenstvo v rozbiehajúcom sa novom ročníku svetového pohára pre túto ženu, ktorá kosí konkurenciu neskutočným spôsobom. Zaujímavosťou je, že v cieli klasifikovali na prvých troch miestach ženy v takom poradí, v akom ich nájdeme i v priebežných tabuľkách súťaže. Druhá Skofterudová porazila Therese Johaugovú len o chlp ( v tomto prípade o 40 stotín), štvrtá dobehla Marthe Kristoffersenová. Ako inak - z Nórska! V minulej sezóne sme si zvykli, že vážnou súperkou nórskym ženám bola Poľka Justína Kowalczyková (priebežne štvrtá v klasifikácii SP). Dnes však „len“ prekazila možnosť, že by na prvých piatich priečkach boli samé Nórky. Získala totiž aspoň skalp Kristin Stoermer Steiraovej, ktorú porazila o necelých sedem sekúnd. Konkurencia pre Nórky rožky príliš nevystrkovala. Zo zvučnejších mien preťala cieľovú pásku na siedmom mieste Fínka Aino-Kaisa Saarinenová, Švédky Anna Haagová (12. miesto) a Charlotte Kallaová (14. miesto) alebo Američanka Kikan Randallová (26. miesto). Na obranu poslednej menovanej treba uviesť, že Randallová, hoci v celkovej klasifikácii svetového pohára okupuje piate miesto za Nórkami a Kowalczykovou, vyniká najmä šprintérskymi vlohami. Veď aj v klasifikácii šprintérok je na prvom mieste, kým napr. Bjoergenová až na ôsmom. V bežeckom lyžovaní existuje taktiež rozdiel medzi šprintérmi a vytrvalcami, hoci nie až taký markantný, ako napríklad v atletike.

Pôvodná správa z agentúry SITA priniesla informáciu, že Slovenka Alena Procházková sa predstaví až v nedeľňajšom šprinte. Napokon však úspešná bežkyňa z minuloročnej svetovej univerziády štartovala, ale podľa predpokladov sa medzi vytrvalkyňami prepadla hlboko, konkrétne na 47. miesto zo 66 žien, ktoré klasifikovali v cieli. Držme slovenskej reprezentantke palce v nedeľňajšej šprintérskej časti davoského podujatia. Pre Procházkovú je šprint, ako vravia Angličania, jej šálkou čaju, a tak sa dá očakávať i lepší výsledok, ako dnes na dlhých pätnástich kilometroch.