Snehové suchoty, vízie nie sú optimistické

Hoci to tak na mnohých miestach Slovenska nevyzerá, zima je už tu. Predpovede meteorológov však priaznivcov bežeckého lyžovania (a lyžovania ako celku) príliš netešia. Včera som behal v teréne a prekvapilo ma, ako málo vody bolo v koryte potoka, ponad ktorý som prebiehal. Pôda v lesoch a na poliach je sypká, vysušená. Táto suchá zima zvlášť vyhovuje motoristom, no pre priaznivcov bežeckého lyžovania predstavuje utrpenie. Aká je predpoveď na najbližší týždeň? Väčšinou stále tá istá – hmly, teploty v rozmedzí 0 – 5 stupňov, oblačno, miestami mrholenie. Občasné sneženie už avizujú vo výškach nad 1500 metrov. Nižšie to bude bieda. Ach jaj!

Minimum zrážok sa podpisuje pod to, že jediný sneh, na ktorý možno v horách naraziť, pochádza z námrazy zo stromov. Na našom portáli už sme zaregistrovali prvú lastovičku, ktorá nám zreferovala pomery v jednom zo slovenských pohorí. Igor informoval, že v Malých Karpatoch, okolo Somára je súvislá pokrývka popadanej inovati. Zhodou okolností som sa v ten istý deň pohyboval kúsok od Somára, na červenom turistickom chodníku medzi Pajštúnom a Košariskom a môžem to potvrdiť. Táto tenká vrstva poteší oko bežkára, ale je zrejmé, že na vyťahovanie lyží to nie je. V snehu je stále množstvo lístia, popadaných konárov a bukvíc – nezlučiteľné s hladkou skĺznicou bežiek. Na sneh možno naraziť až vo výške nad 500 metrov nad morom.

A čo zvyšok Slovenska? Podľa spravodajskej agentúry SITA niet snehu vo všetkých lyžiarskych strediskách. Slovenskí reprezentanti musia i v decembri naháňať kilometre na kolieskových lyžiach a čakajú, že na Štrbskom plese domáci zasnežia aspoň časť svahu Interski. Súčasťou bežkárskej prípravy sú samozrejme i kopce, tak prečo to neskúsiť? Slovenská mužská i ženská bežecká špička sa toho času chystá do švajčiarskeho Davosu, kde sa v sobotu 10. decembra konajú preteky Svetového pohára mužov i žien. Slováci sa netaja tým, že do Švajčiarska sa chcú „poponáhľať“, aby stihli okrem pretekov i kvalitne potrénovať na umelo zasneženom okruhu.

Čo sa týka teploty, tá je ideálna na sneženie i na to, aby sa pokrývka udržala. Tak treba byť optimisticky naladený a veriť, že sa to zmení. Hádam už v stredu by mohla na istých miestach krajiny napadnúť aspoň aká taká vrstva, keďže meteorológovia hlásia, že od severozápadu by sa k nám mohla dostať veľká oblačnosť, ktorá by mala priniesť sneženie a v nížinách dážď so snehom.

Jakub Valachovič