k zmene zobrazovania úprav tratí na mape

Reagujem na tento príspevok.

V prvom rade ma teší, že niekto vôbec doceňuje, že na portáli máme záznamy z úprav a ako tvorcu pôvodnej verzie zobrazovania ma teší aj to, že sa niekomu páči, pretože sa páčí aj - mne :-)  Prečo teda ten štýl meniť? Je na to niekoľko dôvodov.

V prvom rade je zobrazovanie úprav vo forme bodiek, kde je možné na každú kliknúť počítačovo "drahé." Vytváranie takej mapy "žerie" príliš veľa pamäte počítača a čím viac máp je súčasne zobrazovaných, tým viac pamäte je potrebnej na ich produkciu. V tejto sezóne sme vďaka našej StartLabovej kampani nakúpili nové gps prístroje a niektoré z nich už začínajú byť aj používané, čo znamená že keď nasneží, máme na portáli viac správ z úprav a teda aj nároky na počítačovú pamäť narástli oproti minulým rokom. Počas februárovej snehovej nádielky sa preto často stávalo, že databáza alebo iné procesy na serveri nám "padali", čo spôsobovalo dočasnú nedostupnosť portálu pre jeho používateľov v momentoch jeho najväčšej návštevnosti. Tento problém sme dočasne vyriešili zdvojnásobením hardvérových parametrov servera, ale vzhľadom na to, že očakávame v budúcnosti ešte väčší nárast stredísk, z ktorých budeme dostávať polohové dáta z úprav, je treba riešiť tento problém aj v softvéri.

Druhým dôvodom je, že "líniový" vzhľad úprav je potrebný pre tvorbu ("StartLabovej") mapy podmienok pre bežecké lyžovanie, ktorú momentálne pripravujeme. Zobrazovanie stavu upravenosti tratí je štandardne robené tak, že vek úpravy danej trate je vyznačovaný na mapách farbou, čo by bolo možné aj pri bodkovanom štýle, ale ak by sme chceli komunikovať aj iné parametre úpravrnosti trate ako jej vek (čo eventuálne pláujeme urobiť), tak budeme potrebovať pracovať s tvarom línie, čo by bodkovaný štýl prezentácie nedovoľoval.

Tretí argument pre zmenu je názor (možno mylný), že v počet ľudí, ktorí pri sledovaní úpravy klikajú na bodky je v skutočnosti malý a stačí im vedieť kedy/kde bola trať upravená, prípadne kde sa práve rolba nachádza. Tento názor však nemám podložený dostatočne veľkou vzorkou pozorovaní, takže ak sa nájde viac ľudí, ktorí vyjadria svoj názor, tak sa pokúsime doladiť prezentáciu úprav.

Teším sa preto na ďalšie názory a návrhy.

Comments

Ďakujem za objasnenie.
Pre mňa ako užívateľa bolo vždy zaujímavé vidieť, kedy presne bol ratrak v danom mieste. Keď je cez deň +10, tak ako dnes, je rozdiel, či bol ratrak na trati o 8.00 (znamená dobré podmienky na dnes) alebo večer o 17.00 (to znamená perfektné podmienky na zajtra, keďže v noci má mrznúť a raňajšia úprava je počas dňa teplom znehodnotená.....). Niekedy stačí pohnúť ratrakom o 200metrov v priebehu dňa, napríklad večer, to zaznamená gps, a užívateľ si môže mylne myslieť, že úprava bola robená večer. Ráno ho ale bude čakať rozjazdený "beton". Viem, stalo sa mi to niekoľkokrát. Toľko k zobrazeniu času úpravy na "linke úpravy".
A áno, niečo je viacej ako nič, ale keď roky používate funkčnú Octaviu, nebude sa vám páčiť prevykať na "bledomodrú nevýraznú Feliciu".
Nie som vývojár, len užívateľ. Teda toľko z laického pohľadu športovca.....

Zdravím. Aj ja patrím medzi užívateľov , ktorí s obľubou využívali klik na bodku kedy bol ratrak na ktorom mieste. Samozrejme beriem argumenty, ktorými Šaňo objasnil problém. Neviem či je možné podobné zobrazovanie farbami ako majú napr. Nóri. Na mapke je farebne rozlíšené časové obdobie kedy bola trať upravená a na mape je legenda s farbami. Ale v každom prípade je to obrovský posun vpred oproti minulým rokom, keď som si s námahou zisťovala, či sú vôbec trate upravené.  Takže vďaka a zas s radosťou prispejem na vylepšenie systému. 

Časový údaj by sa mohol napr. aj generovať ako popis pozdĺž línie v nejakých intervaloch (ak je to možné), podobne ako sú zobrazené napr. čísla turistických a cyklotrás na podkladovej Freemap mape, to by úplne stačilo. Potom už len zobraziť peknou ikonkou aktuálnu polohu vozidla v teréne a bude to super :-)

A možno by mohol byť vlk sýty a baran celý tak, že by sa úpravy tratí po utčitom čase (napríklad 1 mesiac) automaticky mazali. Oni sú aj tak, v podstate už po nejakých 2 týždňoch neaktuálne. Ponechať (navrátiť) pôvodné zobrazenie s bodkami a mazaním odľahčiť preťažovaniu systému. Za všetkých ktorí by boli "ZA" vopred ďakujem. Peter.

Celkom dobrý nápad ?

To, čo navrhuje zask je to, čo vidíme na nórskej mape a do istej miery aj na českej mapy.cz. Tak akosi by sme chceli postupovať aj my, keďže je to celkom dobrý kompromis medzi nárokmi na počítačové zdroje a požiadavkou na detailnosť o čase úprav. Už to len naprogramovať :-) Toto mimochodom vôbec nie je triviálna záležitosť.

V tejto súvislosti spomeniem ešte dve veci.

  1. od budúcej sezóny budú správy z úprav zobrazované primárne na celoslovenskej Mape, tak ako je prezentovaná v našom StartLab projekte a individuálne správy z úprav už neplánujeme defaultne na prvej stránke zobrazovať zmixované so správami od bežkárov tak ako je tomu dnes. Mali by byť dostupné len ak si niekto klikne na "Úpravy," alebo si vytvorí vlastný filter (položka "Nastaviť") obsahujúci aj úpravy. Nikomu by tým nemalo byť ublížené, pretože každý si môže vytvoriť pre taký filter vo svojom prehliadači záložku a má tak vlastne "klasický" náhľad na informácie. Na prvej stránke portálu by mal byť po novom aj permanentný odkaz na Mapu.
  2. Ďalšia dôležitá zmena je, že v budúcej sezóne už nebudú správy o úpravách voľne dostupné, ale budú súčasťou komunitného obsahu. To sa samozrejme týka aj najaktuálnejších informácií v Mape, čo už sme avizovali v kampani.

Pozdravujem, takźe dnes sa stalo presne to, o čom som tu písal. Ráno okolo 7.00 začal robiť BB ZARES úpravu v Kremnických vrchoch, v stredisku Králiky. Ukončil ju, ak si dobre pamätám, okolo 11.15. hodiny. Tento čas bol ešte okolo 14 hodiny uvedený pri tejto správe. Cez deň sneźilo. A teraz pozerám, úprava ZARES/Králiky ukončená cca. o17.03 hodiny. Moja otázka na autora upraveného zobrazovania je: Bol ratrak ZARESu ešte na trati? Kde? ( keďže ráno robil všetky trate? ) Ako mám na to reagovať, keďźe zajtra ráno by som si ( a iste nie sám ) naplánoval výjazd po upravenej trati? Veľmi rád by som si "preklikal" bodky s časom a zariadil sa. A tak, ako som tu už tiež spomínal, ma ( a iste aj ostatných ) teraz už vôbec nezaujímajú úpravy robené tak pred 2 týždňami. Tie, ktoré teraz už len zbytočne zahlcujú pamäť vášho servera.....S pozdravom, rozčarovaný športovec Peter.
PS. Áno, fialová farba je lepšia.....

Ak slubi rozcarovany sportovec Peter ze bude podavat spravy zo svojich bezkarskych treningov do tohto portalu, prezradim mu "tajomstvo"

Táto správa aj mna zaskočila. Tiež som zauvažovala, či ratrak vyrazil opakovane, alebo len vypol GPS, keď cez deň bola správa o tom, že rolba je v pokoji. Priznám sa, že celý večer čakám, či mi moje garminy cinknu, že práve prebieha úprava, keďže ráno plánujem vyraziť na lyže, len otázka je kam? Ja viem, že sa dá kdekoľvek, ale "skateri" si to užívajú na upravenej trati. Keď budem chcieť ísť na BCountry, tak mi nebude vôbec prekážať , že neviem kedy bola rolba na trati. Ale napríklad pri výuke klasického štýlu, sú dokonale vykrojené koľajničky pomerne dôležité a tu mi pomáhala info kedy bol ratrak na trati.
 
Ps: škoda, že táto téma zaujala len pár užívateľov 

To: Sano. Tu nejde len o bežkára Petra. Tu ide o to robiť veci najlepšie ako sa dajú, ku prospechu všetkých, ktorí ich potom využívajú. A robiť ich komunite zrozumiteľnými a jednoducho čitateľnými. Pokiaľ sa tu informácie obmedzia na "ratrak bol dnes tam a ešte tam", to nájdem aj na voľne dostupnej stránke Zares-u. Pointa je práve a hlavne v mieste a čase. A ikonka parkujúceho ratraku navyše ma tieź nepresvedčí. Ďakujem Ingrid, že ma podporila, asi nepíšem celkom z cesty. A tiež ma mrzí, že sa nás zapojilo tak málo. O tajomstvá nemám záujem, a ku správam, v týždni,- vstávam ráno pred šiestou, aby som si "utrhol" 2-3 hodinky na tréning. Potom rovno z trate letím neosprchovaný do práce, prichádzam o osmej večer "rozbitý" domov a závidím všetkým, ktorí to majú viac "funny". Pre mňa je aj 20 minút počas dňa maximálny luxus. V tejto dobe určite nebudem jediný taký športovec. Ktorého fakt mrzí, že niekedy sa ozvať môźe znamenať " a just nie ". Veď by kaźdý programátor, či správca webu mal byť nadšený, keď dostane " k veci " pripomienku. Aby sa systém mohol vyladiť ku spokojnosti všetkých. Ale tetaz to už asi nechám tak, bude ako má byť. A ak bol dnes ešte ZARES na trati, dúfam že tie miesta ako bežkári zajtra " trafíme " a budeme mať peknú nedeľu. Športu zdar.

Ahojte.

Trošku po funuse...

Tiež sa mi viac páčilo staré zobrazovanie s kliknutím na body s údajmy o čase. Niekedy hodinu po úprave je už trať zasypaná, alebo .... Verím že Šaňo spraví najlepšie ako vie! Ikona ratraku vyzerá ako rak.(smejem sa). Lepšia ikona by bola pohľad z boku. Dalo by sa rozpoznať či je to skúter, 4kolka, fúrik.... Ale to sú nepodstatné veci. Držím palce! S cyklopozdravom Jaro.