announcement-1-1534665049

Prosim poradte mi. V exisporte mi predali ako zaciatocnikovi miesto bezkarskych lyzi do stopy, lyze na korculovanie. To som zistila az doma, ked som na nete studovala ake mam lyze.  Citala som, ze s korcul. bezkami sa neda ist do stopy. Vcera som ich mala prvykrat na nohach, akoze dalo sa, ale ja ako zaciatocnik to neviem posudit. Ake su nevyhody korcul. beziek v stope? Dakujem za kazdu radu. 

Comments

Dobry den,

bezky na korculovanie su predovsetkym tvrdsie, pruznejsie a kratsie ako na klasiku a maju nizsiu spicku. Do stopy sa s nimi samozrejme ist da, ale s nasledujucimi rizikami:

1) Nakolko je lyza kratsia a tvrdsia, mazacia zona vosku je kratsia a lyza moze preklzovat. V pripade, ze je lyza velmi tvrda, mazacia zona nemusi byt v kontakte so snehom vobec a bezkovat sa na nej nebude dat vobec. 

2) Vzhladom k nizsej spicke nedrzi tak dobre stopu, ako klasicka a v zakrutach pri vyssej rychlosti moze zo stopy vyletiet.

3) Kedze je kratsia a ma mensiu plochu, tak v pripade makkeho podkladu sa moze do stopy zabarat. 

4) Na korculovanie sa pouzivaju dlhsie palice, takze v klasickej stope sa s dlhymi palicami viac unavia ruky. 

5) Ku korculiarskym bezkam sa pouzivaju vyssie a tuhsie topanky, ktore pri klasike nie su prave najpohodlnejsie. 

Osobne som bol uz viackrat nuteny pouzit korculiarske bezky v stope. Nie je to optimalne, ale je to mozne. Zaciatocnik rozdiel az tak velmi nepociti. 

 

Pekny den,

Andrej

Ahoj Andrej, dakujem Ti za odpoved.

Tie korcul. lyze mi predali ako klasicke, cize 172 cm dlhe, ja mam vysku 150 cm.Palice mi dali po plecia. Topanky a viazanie ako na klasicke bezky. Hrozna kombinacia. Tak neviem. :-)
Jana

Zial, aj to sa stava. Ak lyze nemaju supiny, tak mozes skusit klasiku aj korculovanie a co ti pojde lepsie, tak tomu sa primarne venovat. Viac ti zial neviem poradit. 

 

Najlepšie by asi bolo vyskúšať tvrdosť lyží. Doma na rovnej podlahe si treba stať na lyže v mieste viazania - ako na snehu. Pod lyže podložiť rovný papier napr. kancelársky A4 v mieste pod viazaním. Ideálna tvrdosť bežiek (na klasiku) by mala byť taká, že keď stojíš rovnomerne oboma nohami na oboch lyžiach, tak ti najlepšie druhý človek dokáže papier spod lyží vytiahnuť, resp. s ním pohybovať v nejakom rozsahu v priestore pod viazaním.

Dôležitá je 2. časť "testu" a to zdvihnúť jednu nohu a celú váhu preniesť na tú druhú. Pri správnej tvrdosti by mala lyža papier vložený v mieste pod viazanie (nohu) pritlačiť a nemal by sa dať vytiahnuť.

Ak to všetko sedí, tak majú lyže správnu tvrdosť na tvoju hmotnosť a možno ich použiť aj na klasiku bez nejakých veľkých obmedzení.

Ak papier veselo behá pod lyžou aj keď je zaťažená len jedna, tak prioritné použitie je na korčuľovanie (s výhradou dĺžky) a viacmenej núdzovo sa dá použiť aj na klasiku a do stopy.

Podľa mňa ideálna dĺžka pre tvoju výšku 150 by pre korčuľovaciu bežku bola cca 155 - 160 cm a pre klasiku cca 160 - 170 cm. Tolerancia nahor je možná podľa pokročilosti lyžiara. Dôležité je však aj ťažisko lyže vzhľadom k miestu od päty lyže - t.j. ak je ťažisko príliš "vpredu" tak si pri korčuľovaní alebo pri stúpaní "jedličkou" človek stúpa na päty lyží, čo nie je bohviečo.

Rada: ak bežky nesedia - predať do bazáru alebo známemu a kúpiť si podľa svojej váhy a výšky vhodné. Niet nad pôžitok z jazdy na správne dlhých a tvrdých bežkách. Pri fanatizme možno vlastniť aj viac bežiek - napr. 1 na klasiku a 1 na korčuľovanie, ktoré je zas iným adrenalínom a je to po zvládnutí techniky naozaj "iný" zážitok v tom pozitívnom zmysle.

Prajem veľa šťastia.

Peter

 

Obchodníci predajú neskúsenému zákazníkovi všetko možné s vidinou zisku. Preto by som si na kúpu vecí ktoré nepoznám vždy nechal poradiť od skúseného známeho alebo by som ho zobral priamo na nákup ako poradcu.