Kalamita v Malých Karpatoch - aktualizácia 14

19 april 2015 - dnes bezci zo Stefanik Trail a turisti z Modry vycistili popularny usek hrebenovky medzi Cermakom a Hubalovou. Tu je citat z oznamu na FB stranke Stefanik trail:

"Tak a je hotovo! Dnes sme spojili sily a s turistami z Modry a ďalšou skupinou, idúcou v opačnom smere sme upratali na 3 km úseku Čermák - Hubalová všetko, čo sa dalo. Na úseku Hubalová - Pez.Baba ostali teda len 3 miesta, kde treba obísť, preskočiť, alebo podliezť veľké stromy. Všetko dobre vyznačíme! Ďakujeme všetkým skvelým kamarátom, ktorí priložili ruku k dielu"

Dakujeme vsetkym zucastnenym a organizatorom akcie.


9 april 2015 - Jano Piroscak bol vcera zistovat stav medzi Hubalovou a Cermakom. Tu je jeho sprava:

"Trasu som isiel z Hubalovej na Cermak (a potom pod Skalnatu). Trasa od Hubalovej po Cermak ma cca 3 km. Od Hubalovej na Cermak su 3 konarmi, resp. stromami zapadane useky. Najhorsi z mojho pohladu je posledny (pred Cermakom), kde je vela malych konarov, nahusto napadanych (na druhej strane, to vieme odpratat aj bez pilcikov). Na viacerych miestach uz su vytvorene chodnicky, ktore to obchadzaju lesom. Povodny chodnik vsade vidiet, tak je trasa najditelna, nie je to take kriticke. Vacsina trasy Hubalova-Cermak sa da bezat (klusat), az na par usekov, kde treba prekracovat stromy alebo husto napadane konare.

Odporucam zacat cistenie trasy Hubalova-Cermak od strany Cermaka, kalamitny usek konci cca 80 m pred Cermakom, je z hladiska behu najhorsi a zaroven kedze su na nom iba konare a nie stromy, je najjednoducshie vycistitelny. Plus vzdialenost Zochova chata Cermak je 2,5 km (po zltej), oproti Zochova chata-Hubalova, kde to je 4,5 km (po modrej)."

Bezci zo Stefanik Trail pripravuju na ten usek brigadu. Termin oznamime na nasom Malokarpatskom fore tu na portali ako aj na nasej facebook stranke.


10. jan. 2015 - Dnes bezci zo Stefanik Trail vycistili hrebenovu turisticku trasu Baba - Skalnata. Tu je sprava od Jana Piroscaka: "Brigáda na čistení trasy Baba-Cmelok-Skalnata od napadanych konarov uspesne prebehla. O 9:17, ako bolo dohodnute , prestalo prsat, o 9:30 sme uz stupali na Cmelok a cistili. Celkova ucast 17 ludi, vycistena cela trasa medzi Babou a Skalnatou po cervenej znacke (az na 2-3 velke padnute stromy, ktore sa daju obist). Spolu ocistenych cca 6 km za 5,5 hod. Prijemne behanie, turistikovanie, bezkovanie a bicyklovanie prajeme. Dakujem vsetkym zucastnenym za spriechodnenie dalsej casti Malych Karpat."

fotografie z useku sedlo Javorinky - Skalnata:


03. Jan. 2015 - Dnes bežci zo Stefanik Trail, T.O. Karpatskí vlci a bežkári - jednotlivci urobili veľký kus roboty na úseku Čermák - sedlo pod Skalnatou, ktorý je týmto dňom prejazdný. Pracovalo tam 15 ľudí 4 hodiny a očistili 5 km trasy. Príjemným prekvapením je aj správa od ktorého skupina (spolu 3 brigádnici) očistili za 4 hodiny bežkársku cestu okolo Čmelku až po sedlo Javorinky. To znamená že tieto dve skupiny sprejazdnili celý úsek Baba - Čermák (Zochova chata). Keďže na trasy severne od Baby nemáme povolenie na použitie motorovej píly, je na nej zopár stromov ktoré bude treba obchádzať, ale v týchto miestach boli okolo nich vyčistené priechody.

Tu je zopár fotiek z úseku Panský dom - Skalnatá. Porovnajte stav po očistení na nich so stavom zobrazeným na fotkách z 23.12 ktoré sú nižšie v tomto článku. Mapa na konci článku bola tiež aktualizovaná. Ďakujeme!


1.1.2015 - Z komentára od -a sa dozvedáme že posledný úsek bežkárskej trasy Baba - Biely kríž postihnutý kalamitou spolu s kolegami vyčistili - ďakujeme :-) Preto organizujeme brigádu na sobotu na úsek Čermák - sedlo pod Skalnatou. Začínať sa bude zo Zochovej chaty, odkiaľ sa pôjde po žltej značke na Čermák a na červenú vedúcu k sedlu pod Skalnatou. Brigádnici sú naši kolegovia - bežci zo Stefanik Trail. Prihlásili sa však už aj dvaja bežkári a ďalší sú samozrejme vítaní. Ozvať sa môžu na posli@nabezky.sk alebo telefonicky na naše číslo +421 949 411 360.

foto: J.P. ktorý včera prešiel trasu od Limbachu po Kamzík. Snímka je z bežkárskej skratky na zvážnicu pod Somárom.


29.12.2014 - s kolegami už vyčistili takmer celý úsek medzi Troma kamennými kopcami a zvážnicou pod Somárom. Keďže tam ostáva očistiť cca 500 až 800 m. aby bežkárska trasa Baba - Biely kríž bola kompletne prejazdná a tento team sa tam znovu chystá, bolo by asi dobré brigádu naplánovanú na 3 januára presunúť na sever od Baby, najlepšie do oblasti Čermák - sedlo pod Skalnatou alebo Čermák - Hubálová.


23.12.2014 - Dnes som (sano) prešiel na bicykli z Perneka cez Babu na Čermák a dolu do Kuchyne. Z Perneka som išiel po lesných cestách popod Gašparovú. Sú súce blatisté od traktorov ale priechodné až na hrebeň. Prešiel som po časti bežkárskeho okruhu k spojnici ktorá umožňuje prechod z modro značenej turistickej cesty Pernek - Pezinok na okruhy. Fotka spojnice je vľavo a je z nej vidieť, že bežkári vychádzajúci na okruhy od Baby po modrej budú "prekvapení" ak nebude tento úsek očistený.

 

Z Baby som pokračoval po červenej k Čmelku pod ktorým som odbočil na bežkársku skratku. Až po miesto, kde sa odpája od cesty vedúcej na Čmelek je trasa priechodná, ale odtiať až po sedlo Javorinky sú pomerne riedko napadané vetvy, len na jednom mieste je cez trasu vyvalený hrubý strom. Tu je zopár fotiek z toho úseku:

 

 

 

 

Od sedla Javorinky som pokračoval po žltej vedúcej na Rybníček. Okrem dvoch stromov spadnutých krížom cez cestu je očistená, čím potvrdzujem informáciu z LS Pezinok, ktorí ju očistili spolu s cestou popod Čertov kopec a Skalnatú.

 

 

Najhorší úsek je medzi sedlom pod Skalnatou a Čermákom pretože sú tam popadané aj veľké stromy ktoré treba zoširoka obchádzať. Zdá sa že oblasť nad Zochovou chatou je postihnutá veľmi silno a myslím že tam bude potrebný zásah lesníkov vzhľadom na množstvo popadaných stromov. Neviem ktorá lesná správa to obhospodaruje, ale zistím.

 

 

 

 

Mapa bola aktualizovaná podľa pozorovaní a správ z iných zdrojov.


22.12.2014 - Traja bežkári z Malaciek dnes vyčistili posledný "postihnutý" úsek medzi Konskými hlavami a Troma kamennými kopcami. Tu treba poznamenať že od Konských hláv smerom na BK treba ísť po novej bežkárskej trase ktorá vedie po hranici medzi VVP Turecký vrch a lesmi spravovanými LS Pezinok. Na mape nižšie je to vyznačené a budeme sa trasu snažiť vyznačiť aj v teréne. Pri práci nás míňali turisti, ako aj skupina štyroch motocyklistov bez značiek.

Na trase Baba - Biely kríž týmto ostáva ešte dočistiť úsek 3KK - zvážnica pod Somárom. Na to akciu naplánovanú zatiaľ nemáme.


21. 12. 2014 Partia štyroch ľudí dnes očistila úsek Salaš - Somár. Najviac roboty bolo na úseku medzi Kozími chrbtami a Somárom - ako aj fotografie z akcie dokazujú. Mapa na konci tohoto článku je priebežne aktualizovaná.

V priebehu nasledujúcich dní budú bežkári z Malaciek pracovať okolo Strateného kúta, kde ostáva ešte niečo vyše 1 km neočistenej trasy.

 


20.12.2014

Maťo Kankara urobil včera túto fotku na 3KK. Je to pohľad od rázcestníka Tri kamenné kopce smerom na Juh k močarisku Nad Šenkárkou. Tam je úsek dlhý asi 1,6 km ešte nevyčistený.

Dobrú správu však poslal Igor Bazovský z KST Limba turist. Tu je v plnom znení:

Dnes vyrazila partia z KST Limba turist (15 turistov vratane priaznivcov klubu) zo Svateho Jura modrou na Salas a zo Salasu po cervenej smerom na Biely Kriz. Les sme od ojedinelych popadanych konarov zacali cistit uz na modrej znacke cca. 1 km pred Salasom. Zo Salasa az k Silickemu pramenu sme cistili les od ojedinelych konarov. Pri Silickom prameni sme premostili potok dvoma vacsimi drevami, lebo tam bol problem prejst suchou nohou. Od Silickeho pramena zacinal silne kalamitny asi kilometrový usek, ktorym sme postupovali len velmi pomaly. Vdaka motorovej pile a dvom mensim pilkam sa podarilo trasu takmer uplne vycistit. Vynechali sme len par miest, kde boli hrube stromy a konare - tu sme prekliesnili lesom obchadzky. Pilili sme len mensie konare, niektore hrubsie sa nam podarilo odsunut nabok. Cistenie nam trvalo cca. 3 hodiny a skoncili sme ho niekde pod Malym Javornikom, kde zacinal rozbahneny usek vycisteny lesnymi robotnikmi.

Fotky od Igora:

 

 

 


19.12.2014 - Dnes partia z Malaciek s pilčíkom z Pezinka vyčistila úsek od 3KK až takmer po rázcestie pod Strateným kútom, kde sa na hrebeňovú trasu pripája cesta od Šenkárky. Ostáva tak dočistiť cca 1 km úsek, na čo sa Malačania chystajú v nedeľu. Zajtra ide už zmienená partia Klubu turistov Limba z Jura očistiť úsek Salaš - Biely kríž. Pokračovať v čistení budeme aj naďalej, takže záujemcovia sa môžu stále hlásiť telefonicky +421 949 411 360 alebo emailom na posli@nabezky.sk.


18.12.1014 - Oznam: Brigáda v sobotu. Zatiaľ máme ohlásené dve skupiny. Jedna (Malačania) sa vyvezie na Tri kamenné kopce (3KK) autom a bude čistiť úsek 3KK - Konské hlavy. Ďalšia (Klub turistov Limba) pôjde vlakom do Jura, odtiaľ pešo na Salaš. Tam budú čistiť úsek Salaš - Biely kríž.

Ak by sa našlo ešte viac ľudí, mohli by sme očistiť aj úsek 3KK v smere na zvážnicu pod Somárom.

Ďalšia by mohla pracovať na úseku Kozí chrbát - Salaš. Tento úsek je podľa Igora ktorý tadiaľ prednedávnom prešiel už čiastočne očistený. Ak by sa našli ľudia, mohli by sa vyviezť autom od Borinky k rázcestníku Pod Horvátkou na modrej značke vedúcej z Košariska na Salaš, prípadne až na hrebeň - ak má auto náhon 4 x 4.

Záujemci sa môžu hlásiť do "koordinačného centra" telefonicky +421 949 411 360 alebo emailom na posli@nabezky.sk


17.12. 2014 - Tri kamenné kopce. Situáciu medzi Babou a 3KK bol dnes zmapovať Alexander. Zistil, že miesto, kde sme minulý rok dali odstrániť spadnuté červené smreky je zasa totálne nepriechodné asi v dĺžke 30 m a bez skúseného pilčíka sa nebude dať vyčistiť. Zvyšok trasy od červených smrekov po miesto kde sme skončili počas nedeľnej brigády je zapadané relatívne mierne a dalo by sa očistiť aj bez píly. Späť na Babu sa vrátil cez Šenkárku a zvážnica vedúca odtiaľ na Stratený kút (na mape vyznačená len čiastočne) je tiež dosť nepriechodná.


14. 12. 2014 Baba - Strateny kút.  Dnes skupina bežkárov z Malaciek očistila časť trasy Baba - Tri kamenné kopce od kalamitného dreva. 5 ľudí pracovalo 5 hodín a za ten čas sa podarilo vyčistiť 700 m úsek, ktorý zahŕňa vrchnú tretinu zvážnice na Konské hlavy (KH) a asi polovicu vzdialenosti medzi KH a Strateným kútom. Minulý víkend pracovali skupiny veľkosti 2 až 10 ľudí z AŠK Pezinok a Cykloklub Sv. Jur na okruhoch, ktoré sú tak (zasa) pripravené na sezónu. Okrem toho lesníci z LS Pezinok očistili bežkársku zvážnicu pod Somárom a pracovníci LS Lozorno časť zvážnice na KH. Mapka nižšie zobrazuje úseky o ktorých vieme že boli vyčistené.

Fotografie z brigády 14 decembra.

Kalamitu oznámil 9 decembra Miloslav Miklošovič a Laco Šimončič na diskusnom fóre Malé Karpaty.

Fotografie od Miloslava Miklošoviča z okolia Zochovej chaty:


Ak chcete pomôcť pri odstraňovaní následkov kalamity ale nemôžete sa zúčastniť brigád, môžte poslať peniaze na účet združenia Slovensko v pohybe. Tieto peniaze budú transparentne investované do odstraňovania kalamity a zvyšok bude použitý na údržbu turistických chodníkov v Malých Karpatoch.

 

Comments

Tento vikend sme (4 bezkari/turisti/cyklisti z Devinskej) stravili cistenim chodnikov po kalamite. Vcera sme vycistili pristupovu cestu na hreben z Kosariska cez Volhovisko na Kozie chrbty a spat zo zelenej (od budy) cez Volhovisko na Kosarisko. Dnes sme vycistili asi 500m od 3KK smerom na Somar. Este zostava vycistit asi 1500m. Na trase Strateny kut - 3KK sme s obdivom zhodnotili pracu nasich predchodcov. Klobuk dole.

Perfekt. Mapu som aktualizoval podla vasej spravy - dufam ze spravne. Pre citatelov pripomeniem, ze na vycistenie zvysku trasy cez Somar sa pripravuje brigadnicka akcia na buducu sobotu a kto ma zaujem pomoct je vitany.

Mimochodom, za brigadnicke hodiny mozu registrovani pouzivatelia tohoto portalu "zarobit" body a za tie sa da kupit visacka, takze doporucujem bud aby ste vyplnili pracovny vykaz, alebo nam poslali mena a email adresy (pripadne uzivatelske mena) ucastnikov brigady.

Dnes sme doma nevydrzali a pustili sme sa znova do cistenia, tentoraz od zvaznice pod Somarom smerom na 3KK. Precistili sme asi 700m. Zostava precistit asi 800m, z coho snad zajtra este nieco ukrojime.

Trasa 3KK - zvaznica pod Somarom, je na bezkach plne prejazdna.

Vcera sme docistili posledny usek. Zostali tam 4 prekazky, ktore je mozne obist, pripadne podliezt.

Vsekym bezkarom, v novom roku, prajem vela nabehanych prijemnych kilometrov krasne zasnezenou prirodou.

Ahojte, môžem potvrdiť, že dnešná brigáda bola úspešná, podarilo sa nám vyčistiť žltú značku od Zochovej chaty na Čermák, následne aj silne kalamitný úsek od Čermáku po sedlo pod Skalnatou, kde už sa dá odbočiť na zvážnicu popod Skalnatú, Čertov kopec až po sedlo pod Javorinou. Ostali na úseku asi 3 miesta s veľkými stromami, ktoré sa dajú obísť. Teda prechod Baba - Zochova chata je už možný s použitím zvážnice. Otázny ostáva úsek Čermák - Hubálová, kde pred 2 týždňami boli vyvrátené v dlhých radoch vysoké stromy, a aj peší prechod bol obtiažny, no dnes bolo vidieť, že na úseku už niekto pracoval, ale nevieme pokiaľ sa dostali. Keďže ale bežci na Štefánik trail budú používať červenú značku, bolo by dobré zmonitorovať aj stav úseku Skalnatá - Sedlo pod Javorinou po červenej, kde predpokladám bude kalamita asi podobného rozsahu. Takže nás určite ešte čakajú nejaké brigády, neváhajte a prídte priložiť ruku k dielu. Brigádu sme zakončili výšlapom na Skalnatú, dobrá správa je, že strom samotár to prežil, a takmer bez ujmy:)

Na čermáku smer SkalnatáOd Čermáka na Skalnatú po uprataníStrom na SkalnatejZ Hubálovej na Čermák 20.12.2014

Vdaka Bezcom zo Stefanik Trail za dnesne usilie. Hlavne ma tesi vycisteny usek Javorinky - Skalnata, kedze obcas tadial chodim, ked idem od Zosky na Babu. Je to v podstate jedine miesto s vyhladom na tomto useku hrebena a stoji za to vysliapat  si to hore. Este by sme mohli skusit vycistit usek od Cermaka smerom na sever, kedze nam priroda (dufame ze len na chvilu) odstranila z trasy sneh.

Zaujemcovia o brigady v aprili/maji 2015 sa mozu zapisat sem: http://doodle.com/cv6hazt438u3555m.