Kam potiahneme Stopu?

Projekt Stopa dnes spustením predaja visačiek na sezónu 2012-13 vstupuje do novej fázy. Začína sa tak - prinajmenšom na Slovensku - unikátny experiment v spôsobe financovania tvorby bežkárskych tratí a to z dobrovoľných príspevkov od samotných bežkárov. Občianske združenie Slovensko v pohybe, ktoré je tvorcom projektu, pristupuje k tomuto kroku z viacerých dôvodov. Tým hlavným je, že finančné prostriedky získané predajom visačiek a následne investované do konkrétnych projektov na celom Slovensku, budú hmatateľným dôkazom pre sponzorov, že tu existuje bežkárska komunita ktorú treba brať na vedomie - napríklad pri plánovaní smerovania investícií do športu, rekreácie a cestovného ruchu. My bežkári totiž tušíme že nás je stále viac, ale keďže naše aktivity sa odohrávajú tam kam sa reportérom z médií poväčšine nechce, naši spoluobčania majú o stave bežkovania na Slovensku nedostatočnú predstavu. S tým súvisí ďalší aspekt predaja visačiek. Pri  snahách o získanie podpory pre ciele združenia v štátnych a súkromných organizáciách totiž budeme potrebovať aj konkrétne dáta podporujúce našu argumentáciu. V tom nám pomôžu údaje získané z počtu predaných visačiek, pretože sa dozvieme kde bežkári lyžujú, alebo by lyžovať chceli, ich distribúciu v jednotlivých oblastiach Slovenska a iné údaje. V neposlednm rade predaj visačiek na internete dáva kupujúcim možnosť riadiť smerovanie príspevkov do oblasti ich záujmu, čiže je tu šanca na väčšiu účasť verejnosti na formovaní a smerovaní vlastných cieľov.

Ako budú peniaze použité? Ako sme už opísali vyššie a na citovanej stránke projektu, o smerovaní prostriedkov budú rozhodovať bežkári priamo pri kúpe visačiek, ako aj v rámci komunity hlasovaním v portáli. Našou víziou je podpora tvorby siete bežkárskych tratí rozličných typov:

  • jednostopových na klasiku, ktoré si vyrobia napríklad miestne bežkárske organizácie skútrami vo svojom pohorí,
  • širokých "diaľnic" aké nachádzame v Kremnických vrchoch a na ktorých si zgustnú aj výkonnostní freestylisti,
  • umelo zasnežovaných a osvetlených okruhov v blízkosti väčších miest, slúžiacich napríklad "bežkárom-úradníkom" na regeneráciu síl po práci strávenej v kancelárii.

Možno sa nám podarí uskutočniť aj také ambiciózne projekty ako je napríklad tvorba diaľkových tratí, vedúcich bežkármi málo navštevovanými pohoriami. Malo by sa nimi dať prechádzať štýlom "od chaty k chate", ktorý je zaužívaný v severských krajinách. Beskydsko-Javornícka lyžiarska bežecká magistrála nadväzujúca na trasy upravované lyžiarskymi strediskami v Javorníkoch je príkladom toho typu, ale pohľad na bežkársku mapu Slovenska naznačuje, že možnosti na zväčšenie ich rozsahu vôbec nie sú vyčerpané.  Takéto trasy by boli vytvárané v spolupráci so štátnymi a regionálnymi organizáciami na podporu cestovného ruchu, podnikmi popri tratiach ktoré by mali priamy osoh so zvýšenej návštevnosti, a podobne.

Dúfame že aj tento stručný príspevok poskytuje dostatok informácií potrebných na zodpovedanie otázky "Kam potiahneme Stopu?" - všetko závisí na tom, či sa k projektu pripojí dostatočný počet ľudí, ktorí ho podporia. Spôsobov ako začať je niekoľko a tieto sú opísané na stránke Ako podporiť projekt Stopa.

 

foto kredit: starosta Makova p. Masnica

Comments

predpokladám že tým pádom je po bežkovaní na Skalke.  Ambiciozny projekt povačšine sleduje len myšlienku- socializácia strát ,privatizácia ziskou podla slovenskej šablony..Nechame sa prekvapit kto má velké oči a o čo predovšetkým ide.Ja som velký skeptik v tomto. :-(

nie som v tom veľmi doma a ani som také zatiaľ nič nenašiel - jednorázové príspevky/poplatky sa neplánujú?

Dobry den,

Zvazuju, ale (pozri prispevok názory prevádzkovateľov stredísk na poplatky za trate a diskusiu):

  1. komercne lyziarske strediska nechcu vyberat poplatky od navstevnikov trati ktore upravuju
  2. nase zdruzenie nedostalo na nasu otazku smerovanu nekomercnym organizaciam tvoriacich trate jasnu odpoved ci maju alebo nemaju zaujem o predaj dennych visaciek.

Logisticky mame system prepracovany, ale pre momentalny nedostatok zaujmu ako aj kvoli tomu ze sa chceme sustredit na vyberanie penazi predajom sezonnych visaciek a sponzorskych darov sa do predaja dennych visaciek nechceme pustat.