Bratislava-Rača-Biely Kríž - Kozí chrbát

Date: 
18 Jan 2012
Country: 
Slovakia
Region: 

Snow Situation

Classic style: 
good
Type: 
packed powder
Snow at 250 m: 
13.00 (cm)
Snow at 500 m: 
30.00 (cm)
Snow at 750 m: 
0.00 (cm)
Snow above 1000 m: 
0.00 (cm)

Ráno to bolo výborné už od Horárne na Peknej ceste nad Krasnanmi stopu na traverznej asfaltke k račianskej zjazdovke sme spevnili a vykreslili ,bola výborná,žial pri návrate o 14 hodine sme zistili že nám ju až po asfalt lesáci odbuldozérovali a rozbehli tu ťažbu. Spolupráca teda výborná  a dvojdnová robota v háji.

Na Vyššie položenom Krasnanskom plató 400mnm pri spiatočnej ceste na tunajšom okruhu miestami stopa prevlhala a podmienky su na hrane.

Podarilo sa spravit aj tradičný paraelný prechod s vrcholovou asfaltkou od Horného červeného Kríža popred Pánovu lúku, popri Silického prameni až K Himligárke ,je to celkom slušné.Žial vrcholovu asfaltku taktiež poodhrnali .,proste poctivejšie ako v meste.

Od Himligárky sme potiahli stopu pozdlž asfaltky ešte taký kilometer ,další kilometer je to už len chodák po odhrnutom až na Biely Kríž.

Biely Kríž sa oplatí vystupat pretože dnes to tu bolo od neho dalej po hrebeni rajské bežkovanie po pekne rovnej utlačenej priam strojovej stope.Utlačený prašanček cca -1C. Krásna stopa až pod Somára.Dalej je to tiež prešlapané Až po Babu. Zajtra má vraj pršat takže neodporučam ist stopu dorazit na nepoužitelný tvar. Dnes bola asi jediná parádna šanca. Dufajme že dážd nebude taký dramatický a piatok to bude Ok. 

 

 

 

Comments

dnes a zajtra ak nechcete zrušit bežkovanie na hrebeni ,nechodte. Prešlapnete stopu zanadávate si ,v noci stvrdne a sezona je ukončená. Teraz je od 500m dažd so snehom a okolo 1C


Treba vydržat do soboty ak máte bežkárske srdco.

upresnenie:


do 14 hod. povolujem bežkovanie. :-) od 500mnm pretože hore sneží ale je okolo 0C


Pekná-Biely Kríž vobec neodporučam. Za Bielym Krížom sme včera prešlapali aj prepoj od Jurského jazera cez Hviezdu smer asfaltka-Medené Hámre v nádhernom 25cm prašane


č.2 prepoj cez tzv. Malý Vietnam od Jurského jazera /od pramena/ smer Košariská


Takže do 14tej sa dá nad 500m vybláznit! Potom príde dážd a brutál teplo ,Takže pauza


do piatku večera!!!  :-) Cau nadšenci!


 

zdravím,

 

chcem sa spýtať jednu vec - s priateľom sa chystáme na bežky- do Malých Karpatov. Chcem sa spýtať kedy je vhodné sa ísť bežkovať a akú trasu...Čo tak Koliba Biely kríž a potom jurské jazero a ísť sa pozrieť na biely kameň??

Nie sme z okolia M.K.

a ešte sa chcem spýtať - kde hľadáte počasie. MY už by sme fakt chceli ísť sa bežkovať - ešte sme tento rok neboli. Prípadne či niekto nevie o nejakej inej trase kde sneh bude - nemusí to byť v M.Karpatoch - napr. pri Žiline, Považskej BYstrici.

 

ĎAKUJEM ZA RADY

Lucia

Ahoj Lucia.         Koliba - Biely Kríž, bude dnes a zajtra nie velmi vhodné.Skor lomcovačka a znechutenie bežiek či ničenie stávajucich podmienok.    Biely kríž-M.Javorník-Jurské jazero-Salaš a dalej severne -podmienky výborné ,ale poobede sa to bude menit na dážd ,čiže ohrozíte stopu pre zvyšok sezony.V Piatok večer sa ochladí a v sobotu bude od Bieleho Kríža výborne, ak to niekto tieto dva dni neprešliapne a nezničí.Teda štart na Babe alebo v Harmonii,alebo tu z mesta z Bieleho Kríža nad Račou. Cesta peši hore, trvá cca 40minut chodze.Bežkovanie tu na juhu je v skratke možné: od 530m nad morom.


Správa z pred pol hodiny -na BielomKríži už je dážd so snehom, nie sneženie.Pribudli 3centáčiky nového snehu.          Info beriem rozne s SHMU z Holidayinfo a dá sa dovolat aj na meteorolický na M. Javorníku,číslo teraz nemám u seba.


Ak Vám nevadí vzdialenost- najbližšie istoty pre bežkárov su na Vršatci pri Trenčíne nad Pruským, tutovky- Skalka nad Kremnicov a Wechsel panoramaloipe za Viednou 60km              Ak pri Žiline-teraz v sobotu otváraju magistrálu Javorníkov ,teda určite ju nachystaju na jedničku.Makov,Kohútka,.


 


 


 

Zdravim! Viete mi niekto poradit, ci sa na Babe da bezkovat aj korculiarskym stylom? Chcel by som to ist v sobotu vyskusat, po prvykrat :) A dalsia otazka je ci uz tam bude fungovat pozicovna vtedy?

Dakujem za odpovede!

Ďakujeme za radu, veľmi nám pomohla. MYslíte si, že v sobotu sa bude dať reálne bežkovať v Malých KArpatoch na trase Biely kríž - Pezinská Baba?

 

Ešte sa chcem spýtať - koľko je to kilometrov z Baby na Biely Kríž a cca hodín na uskutočnenie takej bežkárskej túry.

My sme totiž obaja nikdy neboli v tých končinách a chceme si preto naplánovať vhodnejšie cestu na BAbu ( asi pôjdeme z Baby na Biely Kríž).

 

ĎAKUJEME

 

čo sa týka otvorenia magistrály - je to lákavé, ale žiaľ nejdú tam vlakové ani autobusové spoje na 9.00hod ( vtedy je hromadný štart - čo je škoda :-( )

Lucka.


Momentálne je na Babe necelý stupen celzia.Cez den by vraj na hrebeni mohlo aj posnežovat


a vnoci nesmelo tiež, ale vnoci  má klesnut aj teplota na -3C o 6tej ráno ,cez den okolo -1C , takže ja tipujem že sobota bude dost dobrá na turu z Baby na Biely Kríž. Trvá podla výkonnosti


Od 1,5hod /atléti po 3 až 4hod prechádzkari.Je však velmi závislá aj od povahy snehu a stopy.


Ak nakydá može ztoho byt aj dobývanie pólu na hranici všetkých síl. :-)


Pod 500mnm to dážd temer uplne znepojazdnil. Nad 520m to bude dobré!Dnes to stále neodporučam kazit.Cez den skusim zistit aktuálny stav.


Zo soboty na nedelu má dokonca výraznejšie snežit ,len sa to može miešat cez den aj z daždom,takže nedela zrejme nebude taká orechová nas bežky.


Pisatel vyššie. Na Babe teraz nebude zrejme upravené pre bežky na korčulovanie ,ale býva to možné. pozeraj skor holidayinfo.sk  sjazdovku zajtra zdá sa otvoria ,takže nočný šok dažda ustáli.


Peter 


 

Lucka.


Momentálne je na Babe necelý stupen celzia.Cez den by vraj na hrebeni mohlo aj posnežovat


a vnoci nesmelo tiež, ale vnoci  má klesnut aj teplota na -3C o 6tej ráno ,cez den okolo -1C , takže ja tipujem že sobota bude dost dobrá na turu z Baby na Biely Kríž. Trvá podla výkonnosti


Od 1,5hod /atléti po 3 až 4hod prechádzkari.Je však velmi závislá aj od povahy snehu a stopy.


Ak nakydá može ztoho byt aj dobývanie pólu na hranici všetkých síl. :-)


Pod 500mnm to dážd temer uplne znepojazdnil. Nad 520m to bude dobré!Dnes to stále neodporučam kazit.Cez den skusim zistit aktuálny stav.


Zo soboty na nedelu má dokonca výraznejšie snežit ,len sa to može miešat cez den aj z daždom,takže nedela zrejme nebude taká orechová nas bežky.


Pisatel vyššie. Na Babe teraz nebude zrejme upravené pre bežky na korčulovanie ,ale býva to možné. pozeraj skor holidayinfo.sk  sjazdovku zajtra zdá sa otvoria ,takže nočný šok dažda ustáli.


Peter 


 

Ahojte,

tak dúfam, že sa v noci ochladí a rád by som šiel Biely kríž na babu aj ja - po 1x:) Ak nebudú dobré podmienky, tak samozrejme stopu ničiť nepôjdem.

Mrazom zdar!

JA sa pridávam s takou otázkou - myslíte, že sa zajtra bude dať vôbec tam bežkovať? Ten stav počasia je znepokojujúci. :-(

my nie sme skúsení bežkári ( ja som bežkovala už dávnejšie - ale len okolo môjho bydliska).

Som z toho nešťastná - už rozmýšľam niečo iné, ale ani do Žiliny nejde nejaký dobrý ranný spoj :-(

Je to celé na figu:-(

 

Pozerám SHMU a zajtra má snežiť...

len fakt netuším, či tam bude naozaj sneh a bude sa tam dať bežkovať - aby sme nezničili stopu a hlavne aj lyže.

 

Lucia

Nevidel by som to tak kriticky, má mrznúť a ked vidím ako začína byť jasno, tak aj bude (na Babe je už 0,8 stupna), takže v noci to zíde aj na -3 a má sa to tak držať do obeda zajtra. Ak tam niečo ostalo, tak určite sa bude dať.

Záverečné rezumé: dnes o 16:30 sme opáčili usek medzi Bielym Krížom a V.Javorníkom.500až 570 mnm. Nebude to ono žiaľ.


Zachovala sa síce suvislá medzi 12 až 17cm snehu,sneh už začal prmrzat a pôsobil temer ako firn,respektíve mal kôru.Čo však najviac odrádza od bežkovania je že su časté useky premočeného snehu , v dosledku dažda a zmrznutého okolia,podkladu nemala kam voda odtekat.Tieto useky pravdepodobne nepremrznú dostatočne pri krátkodobých -4C,aby si človek nepremočil bežku.


Predpoklad teda: bude to tvrdé a miestami podmočené a tým dost diskonfortné bežkovanie.Treba ist za snehom vyššie ako 600mnm.Hádam to sneženie zo soboty na nedelu vylepší.


Najbližšie možnosti teda: Vršatec,Javorníky-Makov,Skalka-Kremnica,Wechsel -Sant Corona 1:45 jazdy autom z Ba


 


 

Mozno by stalo za pokus pustit sa z Baby na Zosku. Vacsina trasy je vyssie ako 600 m.n.m. Pozri graf a mapu trasy. Inak vdaka za prispevok a gratulujem k poctu jeho zobrazeni. Urobil si asi portalovy rekord :-)

 :-)


...zvažoval som to.Máš asi pravdu.700stovky aj viac udržali zrejme naakumulovaný chlad a užili si kapček menej dažďa a sneh može byt o kusok zase kvalitnejší.

Lucia, v okolí Žiliny je plno snehu a padá aj dnes. Dá sa bežkovať napríklad zo Zástrania smerom na Ostrý vrch/najprv červená značka a ďalej zelená/ potom smerom na Stredný Vadičov a /cesta bez značky/ a ďalej ponad Kotrčinu lúčku do Zastrania /červená/. Ďalšie možnosti sú priamo v okolí Žiliny/pozri tu Vodná nádrž/, alebo z mestského parku smerom nad Rosinu atď.

Tak už pekne padá sneh od 18-tej. Ak to bude takto do polnoci ako SHMÚ predpovedá, tak by to zajtra mohlo byť ok, nie?


Zajtra ráno chcem ísť asi z peknej cesty na biely kríž a možno ďalej smerom na babu, ak mi to na 1x dobre pojde, no zvažujem ísť až z Bieleho kríža - neviem sa rozhodnúť.

Tak, chcem sa podeliť o zážitky s Vami:

V piatok večer som sa nahnevala na snehovú nádielku u nás v Trnave. Z toho šoku mi padol aj internet. Tak sme sa s priateľom rozhodli, že pôjdeme na Štrbské pleso. ráno sme išli na 6.ty vlak, vystúpili v Štrbe.

Poviem Vám vyše 100cm snehu, podmienky vynikajúce. Hlavne v areáli FIS ( dobrá stopa - všetko). Len veľa ľudí :-D

Aj sme išli okolo Štrbského plesa - veľa turistov, psov, čo ničili stopu. 

Tak dúfam, že budú niekedy aj podmienky u nás v Malých Karpatoch ( o čom pochybujem)

 

Lucia

 

 

 

Cau Lucia,

Idealne by bolo keby si podala spravu o svojom vylete v Tatrach nie ako komentar ku sprave z Malych Karpat, ale ako novu spravu (pouzitim velkeho zlteho tlacidla na prvej strane portalu) aby ju videli ludia co maju zaujem o bezkovanie v Tatrach :-)

Dakujeme

Sano

Podám, len som sa chcela vyjadriť sa sem aj do témy. Pretože sme zvažovali ísť do Malých Karpát.