Rady ako voskovať správne lyže...teda tie bežkárske...

Chcel by som požiadať trošku o radu...ako najlepšie navoskovať,teda čo dodržať pri nových ešte nenavoskovaných lyžiach...?Príp.nejaké rady či konštrukčné videjko z návodom ako lyže správne voskovať...aké vosky použiť či pod....a názor na tekutý vosk by som rád počul... Ďakujem za rozumné podnety či rady...

Comments

Pôvodná otázka je hodne stará, ale práve teraz aktuálna. Myslim, že Internet poskytuje dostatok rád ako voskovať aj s videami. Osobne nikdy nevoskujem. Prestal som po začiatočných snahách a mnohých sklamaniach. Nemám ani čas pri zmene podmienok dávať dolu jeden vosk a naťahovať iný. S tým nech sa hrajú tí, ktorí to ovládajú. V zásade ale jedna bazálna rada: voskovať maximálne tretinu plochy sklznice a to tú strednú, na ktorú noha zatlačí pri dostúpení. Ostatne netreba voskovať.

Želám hodne zdaru.

Peter

O mazaní je toho na nete naozaj dosť .

Aspoň niečo zakladné:

Ak lyža podsklzáva ( na stupacej časti), vosk je priliš tvrdý alebo ho je malo naneseného.

Praktická rada v terene skontrolovať vrstvu vosku (ak je málo vosku pridať) prípadne pretrieť stupaciu časť mäkším voskom. 

Pri tvrdom snehu a ostrom snehu vie lyža pomerne rýchlo o vosk prísť.

 

Ak sa na lyžu lepí sneh je vzajomný prienik vosku a snehu priliš vysoký.

Praktická rada pokusiť sa mäkký vosk odstraniť prípadne ho rozkorkovať a naniesť tvrdší vosk.

Je to veľmi zjednodušené, niekedy treba použiť o radu tvrdší alebo mäkší vosk, nespomínam druhy snehu a vlhkosti snehu, ktoré mazanie v zásadnej miere ovplyvňujú.

Ale niekde začať treba.

Druhy voskov, rozsahy použitia, postupy a celá detailná  teoria a prax je na internete.