Back country výstroj

Prvú výbavu bc som kúpil pred 5 timi rokmi v bazári, lyže Salomon xadv vyrobené na ukrajine, so šírkou vpredu 96mm a pod viazanim 70mm. K tomu topánky, podobajúce sa na dámske čižmičky. Dĺžka lyží 140cm - ja mám 176cm. Neboli to ani bežky ani skialpy, ani snežnice. Mali šupiny a vraj to bolo vyrábane pre poľovníkov, aby sa neborili v lese. 2 zimy mi trvalo než som sa naučil na tých čudách jazdiť tak, že som zlyžoval temer každý terén do sklonu asi 35 percent - t.j. každú čiernu zjazdovku, pokiaľ nebol ľad. S odstupom času musím priznať, že to bola skvelá zábava, aj keď som niekoľko 100 krát spadol. S obľubou som jazdil bukovými lesmi Strážovských vrchov, Inovca a vo Fatre. Neskôr som zakúpil novú výstroj, lyže Salomon xadv 89 a topánky tiež od salomou xadv 8. Lyže dĺžky 180cm sa ukázali ako nedobrá voľba, nedokázal som na nich točiť, boli relatívne rýchle a mäkké. Topánky boli dobré, mäkké, príjemne, teplé... akurát mi dlho nevydržali. Kedže som nabehal stovky kilometrov, topánky sa predrali v miestach, kde sa špička ohýba a okrem toho, veľmi zle vysychali - dlho. Spával som i v zruboch, útulniach a bol problém topánky usušiť. A boli trocha mäkké v zjazdoch, ale to bolo vynahradené ich komfortom. Nedávno som kúpil nové lyže - Fischer, S-bound 98, dĺžka 169cm, topánky celokožené, alpina alaska a k tomu rotefellu viazanie. Prvá skúška v Nízkych Tatrách trvala iba týžden, ale spokojnosť s výbavou je nesmierna. Hore kopec, dolu kopec, zľadovatelý terén, výstroj je skvelá - zvládam všetko. Lyže sú hodne točivé ak treba točiť a pritom dobre držia smer. Vďaka šírke /a mojej váhe 72kg/ sa neborím ani tam, kde majitelia užších lyží majú veľké problémy prejsť. Subjektívny pocit - som podstatne rýchlejší ako na skialpoch a menej unavený. Napr. útulňa Ďurková-chochuľa a späť mi trvalo 5 hodín, za tri a pol hodiny som vyšiel z Liptovskej Tepličky na Andrejcovú a zlyžoval i spať. Na lyže používam pásy o šírke 50mm, čo sa ukázalo ako skvelá voľba. Moc nebrzdia v zjazde a hodne pomáhajú pri výstupe. Topánky sú výrazne lepšie od Salomon x adv8, sú pevnejšie, lepšie sa zjazduje, nepremokajú, ani sa velmi nespotí noha, rýchlo vyschnú. Samozrejme som ich po kúpe navoskoval. Skutocny pôžitok z jazdenia však nastane až po dlhšej dobe, keď si jazdec zvykne na to, že jazdí v podstate vo vibramkách na viazaní, kde je päta voľná.
 

 

 

 

 

 

Comments

Tak ja som teraz vo faze 2, XADV96 BC bezky a XADV topanky. Vdaka za podelenie sa so skusenostami. Ked som kupoval XADV som skusal aj Fischer, a bolo vidno pekne ze su tuzsie ako XADvm, ale cena nepustila. Ta tocivost u XADV je fakt zalostna. A to nehovorim ze, vdaka mekkosti XADV sa viac prebaram vo volnom terene  ako by som na BC mal. Teraz aj ja viem ze som si mal radsej priplatiti :-). Ale, este chvilu poderiem a uvidim.

Veľmi sa mi páči príspevok. Obdivujem Romana koľko veľa a kde všade behal. Ja používam výbavu BC, lyže Sporten Forester,zdajú sa mi málo točivé, asi som mal kúpiť trocha kratšie a keďže mám aj výbavu do stopy,tak ľutujem že som nekúpil širšie lyže Sporten Ranger. Chcem potvrdiť Romanov názor na topánky Salomon xadv8, mám ich dve sezóny, behám v nich asi o dosť menej. Netrhaju sa mi, sú veľmi dobré, pohodlné a je pravda že dlho schnú z vnútra. Zaujíma ma či Roman beháš sám alebo s niekým a ako si vyberáš trasy a ako sa orientuješ vo voľnom horskom teréne.

:) Dobry clanok. BC sa coraz viac dostava do povedomia verejnosti. Vlastnim aj supinate Fischer S-Bound 98, aj hladke Forester. Kazde pouzivam na ine. S Fischerom jazdim/splham divocinu, na Foresteroch chodim do upravenejsich terenov. Kazde maju rovnake viazanie a pouzivam aj rovnake (kozenne, Goretex) lyziarky. Na zaklade vlastnych skusenosti doporucujem podobnu kombinaciu - jedny do divociny, druhe na upravenejsie tereny.

Back country terény, technika, orientácia

Vo všeobecnosti si treba uvedomiť, že back country lyže sú určené na použitie od bežkárskeho, až po extrémne skialpové terény, ktore sa už kvôli voľnej päte bezpečne zlyžovať nedajú /žlaby, strminy, sedlá vo vysokych tatrach a pod./.
Okrem terénu tiež veľmi závisí od zvolenej lyže. Čím ťažší terén, tým je potrebná kvalitnejsia lyža. Doležitá v prípade lyžovania v horách je tiež točivosť lyže, pre ťažký terén skôr lyže širšie a točivejšie, napr. fischer s bound 98 alebo 112, dĺžka stačí po bradu, pre ľahký terén stačia i niektoré od sportenu či salomonu - dlhsie a užšie. Tie sú i o niečo rýchlejsie.

Pre náročné terény som si vytvoril vlastný štýl, pri oblúku pichnem palicou /používam dľžku 160 cm, je mi po nos/ cca meter od tela a mierne na nu tlačím, čím mi otočí lyže a zároveň mi to poskytuje oporu, lebo viazanie má voľnú pätu. Dá sa to porovnať s vyľahnutím na pádlo u kajakárov, čím získaju tretí pevný bod a neprevrátia sa v divej vode. Časom som si štýl vycibril, lyžovanie sa mi zdá ľahké a málo únavné oproti skialpom, ktoré som robil 15 rokov.

Predvčerom som vyšiel na Kráľovu holu z Liptovskej Tepličky, po hrebeni na útulňu Andrejcová a znovu zbehol do Tepličky, bez jedineho pádu, hoc na hrebeni bol miestami zladovatelý firn. Týžden predtým som prešiel časť rumunskeho Fagarašu, hrebeň pohoria Bucegi a časť pohoria Maramureš zo sedla Prislop. Všetko s batohom, varičom, spacákom, jedlom, komplet výbavou pre najhoršie zimné podmienky. Lyžovalo sa mi s batohom ťažsie, 16kg na chrbte, ale šlo to s občasným pádom. Moji priatelia mali lyže fischer crown dĺžky 195 cm a ich točivosť bola mizerná. Dolu miernym kopcom vsak boli rýchlejší.
Z pohorí ktore som prešiel v rumunsku boli krásne všetky, ale Maramureš, ktorý je zo Slovenska iba 700km poskytuje podmienky a terény o ktorých my tu možeme iba snívať. Naviac, prespávať v pastierskych salašoch miesto stanu.

Orientácia

Orientacia je problem, u nás a v Rumunsku ešte viac. Mapy neexistujú, značenie v horách je pod snehom a palice ako u nás nie sú. Najčastejšie sa orientujem podľa slnka, smeru vetra, udolí a toku riek. Ak je veľká hmla a nedá sa orientovať vôbec, najlepšie je vytiahnuť lopatku, zakopať stan, vybrať spacák a oddychovať. O deň, o dva zvyčajne hmla ustúpi.

to loipo :

Čo robím nie je beh, sú to skôr potulky, snažím sa držať tepovú frekvenciu aby som sa nespotil, chodím prevažne sám, so ženou s priateľmi. Mne je to jedno, vydržim i sam niekolko dní.

K lyžiam sporten ranger: sú dobré na ľahkú turistiku, ale nic viac, bohužiaľ...

Ake pouzivas presne viazanie? SNS Xadv? Ja mam NN75, telemarkovu a je to tiez vyborne. Nepouzivas telemarkovu techniku zjazdu? Lyze lepsie tocia dole a da sa aj strmsi usek, chce to ale kondicku a s tazkym batohom je to tiez problem. 

 

viazanie použivam rotafelu, najpevnejšiu co je na trhu, telemarkovú techniku som skušal ide to celkom dobre ale nechce sa mi krčiť kolena, jazdim ako na zjazdovkach, len to chce velký cit pre rovnovahu a kus predvidať.

Pozdravujem vospolok,
Hľadám cross country bežky do náročnejšieho terénu. Viazanie čo najpevnejšie ( záťaž + ruksak ), no ideálne aby sa dala použiť "bežná" zimná obuv, tj. nieje potrebné nosiť bežkárske topánky v batohu...
A áno, skialp poznám, ale chcem niečo ľahké do bežného lesa a nie na štíty ;-)

Vopred ďakujem za reakcie.

Ahoj. Po dvoch mesiacoch čítania článkov, pozerania youtube videí, atď atď. mi to presne vyšlo na setup ako máš ty. Mám 173cm a 74kg. Chcem ísť tiež do Fischer S-Bound 98, nového roteffela xplore viaznania a Alpina Alaska BC topánok vo verzii pre tento typ viazania. Čo som si všimol je, že sa ešte treba správne rozhodnúť pre veľkosť bežiek. Podľa tabuliek, som myslel, že pre mňa bude vhodná veľkosť 179cm, ale podľa toho, čo si písal by bolo asi rozumnejšie ísť do veľkosti 169cm. Zatiaľ chcem chodiť na kopčeky v okolí domu a ak sa zlepším, možno aj na nejaké zaujímavejšie výšľapy v malej / veľkej fatre. Bežky na klasiku mám, ale hľadám teraz niečo mimo stopu a hlavne, aby sa s tým dalo ísť "priměřeně" aj dolu kopcom a užiť si tak aj trochu zábavy. Odporúčaš teda ísť s tou veľkosťou na 169cm? PS: zaujali ma ešte tieto bežky Alpina Discovery 102 NW 21/22 , ale zatiaľ sa prikláňam skôr k tým Fischerom. Vďaka za akúkoľvek radu a odpoveď ;)