Lyže – lyže sú základ pre každého bežkára, preto je veľmi dôležitý ich správny výber. Pri ich výbere je najpodstatnejšie vedieť, aký štýl bežkovania chceme robiť - klasický alebo korčuliarsky. Poznáme aj takzvané univerzálne lyže, ktoré sa dajú použiť na oba spôsoby. Vo vrcholovom športe sa nevyužívajú, no na turistiku sú vhodné, aj keď pocit z jazdy určite nie je taký, ako na lyžiach, ktoré sú na daný spôsob behu určené. Klasické lyže sú dlhšie zhruba o 10 - 15 cm v porovnaní s korčuliarskymi lyžami. Majú na skĺznici mazaciu zónu, kde sa nanáša stúpací vosk, ktorý umožňuje odraz vpred. Korčuliarske lyže majú sklzovú zónu po celej dĺžke lyže. Sklzová zóna sa nachádza aj na klasických lyžiach a to v prednej a zadnej tretine lyže; uprostred sa nachádza mazacia zóna. Pri turistických klasických lyžiach sa mazacia zóna nevoskuje, pretože jej povrch tvoria šupny alebo vlnky, ktoré umožňujú odraz a nahrádzajú stúpacie vosky. Tvar lyže je približne rovnaký pri oboch typoch lyží, odlišujú sa len tvarom špičky, kde klasická ma špicatejšiu a korčuliarska oblejšiu a kratšiu. Šírka lyže je rovnaká pri oboch druhoch lyží. Cena lyží sa pohybuje od 30 € - do 400 €. Je potrebné sa poradiť s odborníkmi ak chcete kvalitnú lyžu, lebo nie tá najdrahšia lyža znamená kvalitu a mnohí predajcovia v obchodoch na bežkách ani nestáli, ale na to je tu naša bežkárska komunita, na ktorú sa môžte obrátiť.
Klasické lyže a ich výber – ak chcete lyže na turistiku do neupraveného terénu, mala by byť širšia ako preteková lyža a väčšinou by mala mať šupiny, aby ste nestrácali čas s voskovaním. Ak však chcete pretekať, treba si lyže vyberať podľa teploty. Napríklad lyže značky Fischer uvádzajú typ lyže v jej názve: PLUS – teplé snehy do – 5 °C, S-TRACK od + 5°C do – 10 °C, COLD od -5°C. Podstatná je aj tvrdosť lyže ak ste ťažší, tak je lepšie si kupovať tvrdšie lyže, pretože nedostatočné pretlačenie lyže znamená, že mazacia zóna nedokáže dostatočne prilnúť ku snehu a nevzniká dostatočné trenie. Prípadne ak na mäkkú lyžu pôsobíte veľkým tlakom (ťažký človek) tak pri jazde v jednooporovom postavení (jazda na jednej lyži) vzniká veľké trenie – odpor a vznikajú straty energie, ktorých pri behu na lyžiach často nie je nazvyš. Treba zvážiť aj finančné možnosti a cieľ vášho lyžovania. Ak to chcete robiť rekreačne stačí vám aj jeden pár lyží, no v prípade že chcete absolvovať preteky je dobré keď si pretekár má z čoho vybrať. Samozrejme aj turisti by mali radšej zainvestovať do kvalitnejších lyží, pretože dobrý pocit z jazdy je dôležitý a často motivujúci. Dĺžka lyží závisí od výšky lyžiara. Pri výška 175 cm, by lyže na klasický spôsob behu mali byť vysoké 200 cm, ak má lyžiar 190 cm, výška lyží by mala byť 210 cm čo je najvyššia možná výška lyží.
Korčuliarske lyže a ich výber – jazdí sa väčšinou na tvrdých lyžiach prípadne na stredne tvrdých, závisí to od typu snehu - ak je sneh tvrdý stačia stredne tvrdé lyže a naopak. Dĺžka lyží nie je tak dôležitá ako pri lyžiach na korčuľovanie, ale zväčša je o 10 cm vyššia ako je výška lyžiara. Na skĺznicu sa nanášajú len sklzové a nikdy nie stúpacie vosky a korčuliarska lyža samozrejme nesmie mať šupiny ani zdrsnený stred skĺznice. Niektoré firmy vyrábajú lyže s mierne zaguľatenou skĺznicou, niektoré majú 2 žliabky (drážka v strede lyže, ktorá je vedená osou lyže), dokonca sú aj lyže s mierne karvingovými krivkami na špičke a pätke lyže, no môj názor je, že ide len marketingový trik a výraznejší vplyv tieto detaily na výkon nemajú.
Autor : Peter Žiška