Dnes sme dostali na email portálu nasledovnú správu:
Chcela by som Vas poprosit, ci by ste mi poradili pri kupe beziek. Som uplny zaciatocnik a kedze nemam s kym chodit lyzovat a byvam v dome obklopenom zasnezenymi lukami, rozhodla som sa zaobstarat si bezky. Uz som si co, to o bezkach precitala, ale aj tak v tom mam mix. Bezky by som chcela pouzivat hlavne doma na neupravenych tratiach. Mam vysku zzz cm, vahu zz kg. Bezkovat sa chystam len tak, cez vikendy, rekreacne.
Za kazdu radu vopred dakujem.
Miery som vy-z-etkoval, pretože nie sú v kontexte mojej odpovede podstatné. Záujemkyni o náš krásny šport by som doporučil urobiť to, čo robím ja - zájsť do obchodu kde predávajú ľudia čo bežkovaniu rozumejú, opísať im svoje potreby a nechať ich nech doporučia vhodnú výbavu. Myslím že najväčší problém budú mať začiatočníci s nájdením takého obchodu a preto by som rád vyzval kolegov bežkárov aby pridali svoje tipy na dobré obchody k tomuto môjmu: Keďže bývam 60 km od Kremnice, chodím nakupovať do Cyklo Santé, ktorý má medzi bežkármi dobrú reputáciu.
Ak sa nájde dosť tipov na bežkovaniu-priateľské obchody, tak urobíme na portáli stránku s ich zoznamom.
Komentáře
Odporúčam prečítať si moju odpoveď v časti Bežkárska výstroj - Korčuliarske bežky na klasiku - to k dĺžke a tvrdosti lyží.
K špecifickému prípadu záujemkyne: na neupravené trate odporúčam lyže typu BC - backcountry. So šírkou lyže by som šiel asi do cca 6 cm v priestore špičky. Sú aj širšie - cca 7 cm, ale tie už nejdú dobre do inej stopy, čo je škoda, ak človek náhodou na nejakú natrafí.
Pre tento prípad - BC lyža:
Dĺžka lyže: výška lyžiara + (plus) 5 až 10 cm (kratšie pre menej skúseného)
Palice: výška lyžiara - (mínus) 25 až 30 cm (kratšie pre menej skúseného)
Možnosť kúpiť aj lyže s oceľovými hranami - výborné pre zľadovatelé podmienky. Lyže so "šupinkami" - lepšie stúpanie - horší sklz. Výber závisí od sklonu svahov, na ktorých budeš bežkovať = prudšie svahy - šupinky.
zdraví
Peter
Pri kupovani beziek by som sa na odbornu radu predajcov az tak nespoliehal. Verim ze sa tu a tam vyskytnu fachmani, no pre drvivu vacsinu predajcov sportovych potrieb su bezky okrajova zalezitost. Na bezkach je vacsinou napisane pre aku vysku, resp. vahu lyziara su urcene. Pri vahe treba brat do uvahy aj batoh, ktory nosim na tury. Ak chcem bezkovat v oblasti, kde vacsinou nie su upravene stopy, nemal by som kupovat najuzsi typ, ktory je vhodny len na upravene trate.
Ahoj, mohol by mi niekto seriozne poradiť, aké bežky si mám kúpiť? lebo u mňa je to trochu komplikované.
Mám 176 cm a mám problémy skĺbami bedrovými aj kolenným, chcela by som si kupiť také bežky, ktoré
nezaťažujú kĺby, som začiatočník,na bežkách som už pár krrát bola /krátke trasy/, tie bežky by som chcela najma
na schudnutie, potrebujem schudnť na brucho a stehná, trasy u nás su rozne vačšinou po cestach do lesa alebo
po chodnikoch, veľmi často su vyvozené od aut a dosť sa šmýka na nich.
Existujú aj také bežky ktoré by brzdili ? alebo musí človek brzdiť sám pomocou palic a zadkom :)
Ako sa brzdí bezpečne na bežkách?
Prosím Vás poradte mi
Ďakujem.
Snehulienka
Snehulienka. Neviem či si to už nevzdala s čakaním na odpoveď. Priznám sa, že keby som si neuvedomil ten pocit ako potrebuješ poradiť, tak by som sa do odpovede nepúšťal. Ten problém je totiž zásadný. Sú to kĺby. Na jednej strane nie sú tak zaťažované ako pri behu, lebo sa viac využíva sklz ako skok, ale pokiaľ nebežkuješ na nenáročných okruhoch (pretekárske nie sú také extrémne ako možné padáky na trase) tak tam je treba brzdiť aj pluhom, a tam dostanú bedrové kĺby zabrať. Tie úseky by si musela ísť na pešo, a niekedy môže byť problém pre hlboký sneh, ak je stopa neupravená. Na spomalenie pohybu by možno poslúžili stúpacie pásy, ktoré sa predávajú aj na bežecké lyže. Tie uľahčujú stúpanie a mohli by čiastočne pri zjazdoch brzdiť. Ja by som skúsil zaťažovať kĺby na trenažéri, ktorý imituje pohyb na lyžiach. Určite ho nájdeš vo fitkách a tam si najprv vyskúšaj čo povedia kĺby. A čo sa týka chudnutia. Telo nechudne po partiách. Na chudnutie sú vhodné vytrvalostné športy, ale aj tie musia mať určitú intenzitu. Určite najšetrnejšie v Tvojom prípade bude plávanie.
Ja som kupoval bežky v Interšporte v banskobystrickej Europe. Bol som prekvapený, ale predavač sa vyznal v tom čo predával. Pritom bol trpezlivý a montáž viazania na lyže bola v cene.
Na lyžiach boli údaje ako píšeš - aj odporúčaná hmotnosť lyžiara. Pri výbere však je dobre okrem hmotnosti uvažovať aj so štýlom (razanciou) lyžovania.
Môžem len potvrdiť údaje o odporúčanej dĺžke lyží a palíc, ktoré si uviedol. Mal som kedysi aj dlhšie lyže, a s tými bolo zložité manévrovanie, a to nehovorím o zjazdoch. Teraz mám o 10 cm vyššie ako ja a neviem si to vynachváliť. A takisto si neviem vynachváliť šupinky - odpadla alchýmia pri výbere vhodného vosku. Horší sklz mi vôbec neprekáža, nebežkujem závodne. Naopak, je to výhoda pri príliš rýchlom snehu.
Hlavne si treba naštudovať akému štýlu sa chcem venovať a či mám v svojom okolí na to dostatočné podmienky. Potom si treba nechať poradiť od skúseného kamaráta alebo odborníka a ten Vám presne povie odkiaľ čerpať informácie alebo Vám priamo poradí pri kúpe.