Ďakujem

Tak sa to pomaly blíži. Za oknami sa ozýva predjarné švitorenie sýkoriek, ďatle naštartovali svoje kurizantské bubnovanie a predpoveď pána Petreka naznačuje, že pomaly začneme meniť lyže za vibramy, tenisky a cyklistické tretry. Vo viacerých pohoriach napadalo kopce snehu čo znamená že by sa malo dať ešte hodnú chvíľu bežkovať, ale jar sa neodvratne blíži a tak by som rád urobil to, čo už dlhší čas plánujem urobiť.

Keď som sa v 2006-tom po rokoch vrátil na Slovensko zo zahraničia a hľadal informácie o bežkárskych trasách alebo podmienkach na bežkovanie všeobecne, tak som si pripadal ako na púšti. Našiel som jediný zdroj informácií - bežkárske fórum na http://forum.skrz.sk kde sa občas objavila zaujímavá správa, ale nič na čo by sa dalo spoľahnúť pri pravidelnom plánovaní túr. Ako reakcia na status quo vznikol tento portál, založený na myšlienke ktorá sa v anglofónnych krajinách nazýva "crowdsourcing" (crowd = skupina ľudí, source = zdroj). Ide o vytváranie produktu alebo služby veľkou skupinou ľudí tým, že každý z nich pridá k spoločnému dielu malú časť. Veľkým otáznikom bolo, či sa tento model v bežkárskej komunite ujme, keďže existuje tisíc dôvodov ktoré by lyžiarovi mohli brániť v tom, aby po návrate z túry ešte sadol k počítaču a poskytol o nej  správu. Našťastie sa hneď po spustení služby našli ľudia ktorí pochopili jej princíp a začali prispievať.

Dnes, na sklonku sezóny 2011/012 môžem konštatovať že sa na Slovensku situácia v oblasti informovanosti o trasách a aktuálnych podmienkach radikálne zlepšila. Strediská ktoré upravujú bežkárske trasy začínajú o úpravách bežkárov aj informovať na svojich portáloch a o tom čo sa z webov stredísk nedozvieme nám sem píšu samotní bežkári. V tejto sezóne sme na portáli zaznamenali doposiaľ 12 000 unikátnych (každý počítaný len raz) návštevníkov, väčšinou zo Slovenska - 93%. Denný rekord sme mali 17 februára keď portál navštívilo okolo 630 návštevníkov. Zvyšovanie návštevnosti portálu je dôležité pretože ako narastá počet návštevníkov, tak rastie aj počet prispievateľov. Medzi týmito číslami je veľký nepomer, ale skúmaním príčin sa v tomto článku zaoberať nebudem. Naopak, rád by som sa vrátil k tomu čo som naznačil v úvode a to je vysloviť úprimnú vďaku všetkým prispievateľom do portálu a tu treba zdôrazniť že dôležité informácie neposkytujú len naši spravodajcovia, ale napríklad aj pán Petrek ktorý nás pravidelne každé ráno informuje o vývoji počasia.

Na záver by som nechcel zabudnúť na našich slovenských kartografov ktorí vytvárajú mapu freemap.sk používanú v tomto portáli, ako aj tisíckam programátorov ktorí vytvorili redakčný systém Drupal na ktorom je portál vybudovaný.

Ďakujem

Comments

Aj ja za seba dakujem, ze ked sa rano prebudim a nechcem ist stereotypne na Kraliky, tak sa sem mozem prihlasit a pozriet sa, kde by sa mi este pacilo.) Tiez dakujem vsetkym prispievatelom a panovi Petrekovi, ktoreho predpoved uz citam castejsie ako tu na SHMU... A drzme si palce, aby SNOW vydrzal co najdlhsie, aspon do konca marca. A vidime sa v stope!

DAKUJEM :-) Teraz ja (a verim, ze mnozstvo dalsich sa prida) adminovi za jeho snahu a cas, ktory venuje tvorbe tohto webu. Ziskal si u nas uz velku oblubenost... Vela energie a napadov a najma nadhernych zazitkov v zasnezenej krajine :-)

 

 

 

Skvelý web, vďaka admin,vďaka všetkým prispievaťeľom, za to že som

spoznal nádherné biele stopy na Slovensku.

VDAKA adminovi aj vsetkym ludom, co prispievaju aktualnymi info pre vsetkych bezkarov. Tento portal pomaha na bezkach ako pes prieskumnik. Je zvedavy, otvoreny, verny [[wysiwyg_imageupload:68:]]a cakajuci na ludi a nove zazitky v prirode po boku dobrych ludi. Drzim palce admin a snad sa stretneme na webe aj pocas dalsich bezkarskych rokov.

Ja som z iného "súdka" lebo som správcom tu v Mengusovciach a chcel by som oceniť službu na, ktorú už by mi sily nestačili - a to je možnosť Vás všetkých informovať o bežkárskej sezóne v Mengusovciach. Verím že aj ďalšie sezóny budú tak dobré ako táto a z pohľadu správcu aj lepšie čo sa týka servisu pre Vás všetkých. Ešte raz vďaka za tvoj servis - admin - a do skorého čítania na tomto serveri s pozdravom, Frenky